Ciekawostki
Suczka Buba z Łodzi stała się sławna nie tylko na całą Polskę, ale także poza granicami. Wszystko przez to, że lubi grać w piłkę z przechodniami. Pies nauczył aportować osoby spacerujące ulicą Piotrkowską i, jak się wydaje, wszystkim sprawia to wielką frajdę. Popularność, także ta telewizyjna i internetowa przyciąga również krytyków. Oczywiście nikt nie wypowiada negatywnych komentarzy pod adresem psa, ale raczej jego właścicieli i dziennikarzy. Czy krytyka w tym przypadku jest słuszna?
Sigmund Freud jest nazywany ojcem psychoanalizy. Niewiele osób wie o tym, że w terapii i badaniach nad ludzkim umysłem pomagała mu suczka rasy Chow-Chow o imieniu Jofi. Zdaniem Freuda miała niezwykły talent, świetnie wyczuwała ludzkie emocje, a pacjenci w jej obecności odprężali się i byli z reguły bardziej otwarci.
44-letni rowerzysta z Wilna uległ wypadkowi na trasie w okolicach Wisły. Pomogli mu ratownicy z beskidzkiej grupy GOPR. Po wypadku czworonożny towarzysz nie chciał opuścić poszkodowanego. Ratownicy nie mieli wyjścia i umieścili zwierzaka na przyczepce quada, na której dwóch uczestników wyprawy zwieziono do miejsca, w którym czekali ratownicy medyczni.
W zawodach, których celem była integracja środowiska przewodników psów służbowych z różnych służb mundurowych oraz popularyzacja współzawodnictwa, wystartowało 12 drużyn z czterech krajów. Psy i ich przewodnicy startowali w konkurencjach, które miały za zadanie sprawdzenie m.in.: ogólnego posłuszeństwa zwierząt, sprawności przewodników psów patrolowo-obronnych, przeszukiwania bagaży (psy do wyszukiwania materiałów wybuchowych), przeszukiwania pomieszczeń (psy do wyszukiwania narkotyków), tropienie czy zatrzymanie uzbrojonego podejrzanego z użyciem psa bez kagańca (psy patrolowo-obronne).
Obchodzący 150. rocznicę istnienia Brytyjski Kennel Club otrzymał od Króla Wielkiej Brytanii Karola III królewski prefiks. Oznacza to, że odtąd nosi nazwę The Royal Kennel Club czyli Królewski Kennel Club, podobnie jak wiele innych docenionych w ten sposób instytucji w Wielkiej Brytanii.
Rhodesian Ridgeback czyli Afrykański Pies na Lwy to rasa wywodząca się od psa Hotentotów. Charakterystyczną jej cechą jest pręga na grzbiecie, którą tworzą włosy rosnące w drugą stronę. Rasa ta zdobywa coraz więcej serc Europejczyków. W tym roku Rhodesiany znalazły się w pierwszej dziesiątce zestawienia ras pod względem liczby zgłoszeń na Crufts.
Podczas Crufts 2022 w zawodach Flyballa po raz pierwszy wystąpiła drużyna spoza Wielkiej Brytanii. Był to belgijski zespół Roadrunners Beep Beep. Belgowie i ich psy zachwycili publiczność, pobili rekord Crufts i niewykluczone, że przetarli szlak dla innych drużyn z kontynentu.
W zimowych, trudnych górskich warunkach panujących w Karkonoszach przewodnicy psów bojowych wraz ze swoimi podopiecznymi ćwiczyli różne założenia taktyczne – w tym m.in. wykorzystanie psów w terenach leśnych czy w pościgu za groźnym przestępcą. Kontrterrorystom z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” oraz z Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji towarzyszyli policyjni piloci z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Komendy Głównej oraz instruktorzy ratownictwa z karkonowskiej grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
W Polsce znane są dwie rasy, które pochodzą od wilków i owczarków: Wilczak Czechosłowacki i holenderski Saarlooswolfhond. Tymczasem w Meksyku żyje rasa, która została odtworzona i uznana później niż te europejskie, ale jej przodkowie mogli żyć już nawet 1700 lat temu. To Calupoh. Nazwa pochodzi od słów canis – pies i lupus – wilk, dodano jej końcówkę typową dla rodzimych języków z terenów dzisiejszego Meksyku.
W ostatni weekend października w Łasku odbyły się Międzynarodowe Zawody Groomerskie XI Master Grooming Show. Udział w konkursie wzięło ponad 100 groomerów z Europy. O niezwykle istotnym zawodzie, choćby, z punktu widzenia uczestników wystaw psów rasowych opowiadali m.in. organizatorzy konkursu, przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Groomerów.
Przez tydzień policyjne i wojskowe zespoły z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Niemiec, Austrii i USA brały udział w międzynarodowych warsztatach K9. Przewodnicy razem ze swoimi psami przeznaczonymi do działań bojowych ćwiczyli różne warianty działań operacyjnych przy wykorzystaniu wielozadaniowego policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk. Ćwiczenia, zorganizowane przez policyjnych kontrterrorystów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” odbywały się w Centrum Szkoleniowym European Security Academy koło Poznania.
Wyobraźcie sobie Chihuahuę, która jest skoczna, zwinna i jeszcze bardziej zawzięta. To właśnie Amerykański Toy Fox Terrier wyhodowany ponad sto lat temu za Oceanem. W Polsce nie tak popularny jak rasy brytyjskie, kontynentalne czy azjatyckie, ale jako rasa Toy Fox Terrier jest młody, więc wszystko przed nim.
Policyjny owczarek o imieniu Ninja odnalazł sprawcę kolizji, który ukrywał się w zaroślach na jednym z krakowskich osiedli. Kierowca był nietrzeźwy. Ninja poprowadził swojego przewodnika w głąb lasu po tym jak powąchał dywanik samochodowy spod fotela, na którym siedział poszukiwany.
Jonathan Rivas to fotoreporter, który relacjonował pożar w Kalifornii. Podczas pracy przybłąkał się do niego szczeniak, którego Rivas nakarmił i napoił. Postanowił również opublikować w Internecie wideo, dzięki któremu odnalazł właściciela szczenięcia.
Nie tylko w policji, straży granicznej czy pożarnej, ale także w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym pracują psy. Szczególnie latem, kiedy plaże nad morzem, jeziorami i innymi kąpieliskami, są pełne wypoczywających, ich praca jest widoczna i powinna być szczególnie doceniona.
Pamiątkowy medal, kość, liczne psie zabawki i smakołyki – to prezenty, jakie otrzymała 11-letnia Aisza, Owczarek Belgijski, z okazji zakończenia służby. Prezenty wręczyła podinsp. Aneta Giżyńska - Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Krakowie. Oficjalne wycofanie psa Aisza (imię służbowe: Gena rasy Owczarek Belgijski o specjalności do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych) planowane jest na 30 czerwca 2022 roku.
Są takie połączenia w popkulturze, które bardzo zapadają nam w pamięć. To na przykład żołnierze z wielkimi futrzastymi czapami przed pałacem Buckingham, złota rybka, która pływa tylko w kulistym akwarium (choć nie powinna), ale też York jako piesek typowo kanapowy czy Dalmatyńczyk jako pies strażaka. Czy ta rasa faktycznie nadaje się do służby ratowniczo-gaśniczej lub poszukiwawczej.
W Bytomiu – Stolarzowicach odbył się Wyścig po Czarne Złoto czyli zawody we Flyballu, drużynowym sporcie kynologicznym. Zmagania w tej wyjątkowo widowiskowej dyscyplinie sportu oklaskiwali kibice, zgromadzeni na stadionie LKS Tempo, chociaż pogoda nie była dla uczestników i widzów najłaskawsza.
Owczarek Niemiecki o imieniu Riko pomaga dzieciom z Ukrainy zapomnieć o wojnie. Riko ma szanse zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas szkolenia wykorzystuje wszystkie swoje umiejętności, nie tylko te, które mogą pomóc w działaniach ratowniczych. Pies jest terapeutą dla uciekających przed wojną ukraińskich dzieci przebywających w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie koło Kościerzyny.
Tę dyscyplinę sportu pokocha większość psów. W zasadzie każdy, który nie boi się wody. W Polsce zawody w psich skokach do wody rozgrywane są już od ponad dziesięciu lat. Występują także pod nazwą Dock diving lub Dock jumping.
18 lutego na ekrany polskich kin wchodzi film „Pies” – to debiut rezyserski Channinga Tatuma, a jednocześnie dobra propozycja dla miłośników przedstawicieli najwspanialszego i najbardziej oddanego człowiekowi gatunku na Ziemi. „Pies” wydaje się być nieoczywistą historią miłosną.
Oswald Rodrigo Pereira opublikował w Internecie wideo, na którym widać jak podczas himalajskiej wyprawy niesie na swoim plecaku psa. Pintxo dołączył do jego grupy, ale w pewnym momencie zabrakło mu sił. Ludzie nie mogli zostawić go samego.
Buldożkowa Banda Łódzka to grupa osób, która poprzez portal Facebook umawia się na wspólne spotkania. Podczas tzw. bieganek, które odbywają się raz na kilka tygodni w jednym z łódzkich parków psy mogą spędzić czas z innymi przedstawicielami tej samej rasy, a właściciele wymienić się poglądami na temat swoich podopiecznych.
Na co dzień słyszy się i czyta głównie o bohaterskich wyczynach i profesjonalizmie psów policyjnych. Ostatnio zrobiło się głośno także o czterech owczarkach z policji, które służą na granicy polsko – białoruskiej. Nie należy jednak zapominać, że nie tylko w czasie kryzysu migracyjnego, granic strzegą także psy służbowe Straży Granicznej.
Nosework to dyscyplina sportu kynologicznego wywodząca się ze szkolenia psów policyjnych. Psy startujące w noseworku nie tropią jednak poszukiwanego ani nie wyszukują narkotyków. Rywalizują w poszukiwaniu próbek zapachowych w kilku klasach i kategoriach. Zawody mają swój regulamin.
Suwalscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który posiadał znaczną ilość narkotyków. Ponad 370 gramów marihuany pomógł mundurowym znaleźć policyjny pies Aida. Część suszu ukryta była w akwarium. 29-latek usłyszał zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających.
Psy przewodniki osób niewidomych wykonują bardzo ciężką, odpowiedzialną pracę. Ze swoim podopiecznym bo tak można nazwać człowieka, którego prowadzą są bardzo związane i gotowe poświęcić dla niego wiele. Przykładem ogromnego poświęcenia jest suczka Roselle.
To historia, która wydarzyła się nieco ponad 80 lat temu, choć jej początku należałoby się doszukiwać 17000 lat przed narodzeniem Chrystusa. To właśnie wtedy powstały malowidła, o których istnieniu moglibyśmy do dziś nie wiedzieć. Odkrył je dla nas Terrier o imieniu Robot.
Rzadko zdarza się spotkać psa, który jest jednocześnie dobrym psem pasterskim, myśliwskim i stróżującym. Kto jednak zdecyduje się na psa z Luizjany ten zdobędzie czworonożnego towarzysza o wszystkich wymienionych cechach.
Owczarek Belgijski Malinois o imieniu Arrow trafił do schroniska w New Jersey w USA. Był energicznym psem. Najwidoczniej sprawiał problemy właścicielom, a ci postanowili go oddać. Udowodnił, że zasługuje na lepsze życie.
Uratował życie setek żołnierzy, złapał niemieckiego szpiega, poznał trzech prezydentów USA i odszedł jako bohater, którego imię znał niemal każdy mieszkaniec jego ojczyzny. Mowa o sierżancie. Choć Stubby był psem, otrzymał prawdziwy stopień w amerykańskiej armii i tyle medali, że pod koniec życia trudno było mu je nosić na specjalnie uszytym psim mundurze.
Pies policyjny Jukon, nazywany przez funkcjonariuszy Pako, po raz kolejny pokazał swoje nieprzeciętne umiejętności. Podobnie jak w grudniu dobrze spisał się na "gościnnych występach". Tym razem pies, służący na co dzień w Kamiennej Górze na Dolnym Śląsku, pomógł policjantom ze Ścinawy.
Psy nie tylko wykrywają zarażenie koronawirusem, ale też pomagają w jego leczeniu, wspierając personel pracujący z chorymi na Covid-19. Na razie to nowatorski projekt, który realizowany jest w jednym z wielkopolskich szpitali.
Sport kynologiczny ma różne odsłony. Są psie zaprzęgi, Agility, Coursing i wiele innych. Niewiele jednak jest psich sportów uprawianych drużynowo. Należy do nich Flyball. To psie sztafety, w których liczy się też umiejętność aportu. Zawody bardzo szybkie i bardzo widowiskowe.
Pies Gaja z Grupy Beskidzkiej GOPR odnalazł ciało poszukiwanego mężczyzny. 50-latek z powiatu bielskiego zaginął w górach na początku tygodnia. Niestety nie udało się odnaleźć go wcześniej, żywego, ale dzięki Gai, sprawa przynajmniej częściowo została wyjaśniona, a poszukiwania można było zakończyć. W ostatnich miesiącach Gaja brała udział w kilku akcjach poszukiwawczych. We wrześniu wraz z ratownikami Beskidzkiej Grupy GOPR odnalazła 75-latka.
Psy są chyba najbardziej zróżnicowanym gatunkiem na Ziemi. Różnice pomiędzy poszczególnymi rasami w ich wyglądzie i rozmiarach są niesamowite. Niesamowite jest także to, że potrafią się dostosować do każdych warunków panujących na tej planecie. Niekiedy człowiek, umyślnie lub niechcący, stawia je w bardzo trudnej sytuacji, a one są na tyle zdeterminowane, że radzą sobie nawet wtedy kiedy inni tracą nadzieję. Taki właśnie upór wykazali psi bracia: Taro i Jiro.
Są skuteczniejsze od testów antygenowych – psie nosy. Dzięki naszym czworonożnym przyjaciołom pandemia koronawirusa może się niebawem skończyć. Warunek jest jeden, pod kątem wykrywalności SARS-Cov2 musi być przeszkolonych więcej psów, tak by można było wykonać jak najwięcej testów i odizolować osoby zarażone od zdrowych.
Togo to Siberian Husky, który blisko sto lat temu uratował życie wielu dzieci na Alasce. Mimo podeszłego jak na psa wieku 12 lat, poprowadził zaprzęg Leonharda Seppali przez bardzo trudną trasę w koszmarnej zamieci i dowiózł na czas surowicę do dziecięcego szpitala. Amerykanie docenili ten wyczyn dopiero po wielu dekadach, ale za to Togo został okrzyknięty w USA największym psim bohaterem w historii.
Niekiedy pomoc psów służbowych okazuje się w pracy policji bezcenna. Na Dolnym Śląsku jednym z wyróżniających się, w ostatnim czasie, funkcjonariuszy jest owczarek belgijski o imieniu Lonar. Wraz ze swoim przewodnikiem asp. szt. Zbigniewem Kubisiem mają na koncie niejeden sukces. W ostatnim czasie doprowadzili oleśnickich policjantów do podpalacza z Bierutowa.
Kto nie zna psa Szarika, bohatera serialu „Czterej pancerni i pies”? Historia zmyślona i zakłamana pod względem historycznym, jednak nie aż taka nierealna jeśli chodzi o umiejętności i udział psa w działaniach bojowych. Znanych jest bowiem wiele przykładów na to, że czworonożni żołnierze mieli realny wpływ na przebieg wojny. Jednym z nich jest Antis, znany również jako Ant, owczarek niemiecki urodzony we Francji.
Chart polski – majestatyczny, smukły, dostojny pies o szlacheckim pochodzeniu. Według źródeł historycznych najstarsza polska rasa, hodowana od średniowiecza, a nazywana chartem polskim od XVI wieku. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że była bliska wyginięcia, a przetrwała tylko dzięki samozaparciu garstki polskich kynologów i … rolników ze Związku Radzieckiego.