Wychowanie
Szczenięce pogryzanie dotyczy wielu młodych psów, a właściciele zachodzą w głowę jak się z tym problemem uporać. Z czego wynika podgryzanie? Jak go uniknąć i co może pomóc naszym czworonożnym maluchom w początkowym okresie życia? Chcemy przecież zachować w jak najlepszym stanie nasze ręce, stopy, nogawki czy meble. Gryzienie to bardzo częsty problem u młodych psów, ale jest to też zupełnie normalne. Należy zrozumieć naturę i potrzeby psów oraz działać proaktywnie, a będzie nam łatwiej opanować sytuację i niesfornego pupila.
Pies wychodził poza ogrodzony teren, zawsze wracał. Tym razem nie wrócił. Słychać było pisk hamulców, później głuchy dźwięk i kilka rozpaczliwych skomleń. Stało się najgorsze. Czy w tej sytuacji opiekun może mieć pretensje do kierowcy? Czy kierowca odpowie za to mandatem lub kara będzie bardziej dotkliwa. W zdecydowanej większości przypadków tak nie będzie. To właściciel może mieć problemy.
Wielu właścicieli psów preferuje obrożę, inni wolą szelki. Co jest więc lepsze? Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Zarówno obroża jak i szelki mają swoje plusy i minusy. Najważniejsze jest to, aby były prawidłowo dopasowane i używane rozważnie, ponieważ nieprawidłowo użyta obroża lub szelki mogą sprawić psu ból czy dyskomfort i być przyczyną różnego rodzaju urazów.
Coraz częściej możemy spotkać wybiegi dla psów w miastach i w jego bliskich okolicach. Są to miejsca ogrodzone, gdzie psy mogą biegać luzem czy poznawać się z innymi psami. Powstają one, aby psy były szczęśliwsze i miały więcej swobody. Niestety w rzeczywistości wybieg nie jest dobrym wyborem, zazwyczaj psy nie potrafią się na nich odnaleźć, jest to miejsce, które utrudnia naturalną komunikację między nimi. Opiekunowie często nieumiejętnie korzystają z wybiegów, nie mając świadomości, jakie problemy może wywołać puszczenie psa luzem w sforę obcych, często psów bez kontroli.
Wakacje z psem mogą być fantastycznie spędzonym czasem z naszym pupilem, bez potrzeby rozłąki i tęsknoty. Z drugiej strony zabranie ze sobą psa może okazać się dla nas bardziej problematyczne i wtedy szukamy innej formy opieki. Jeśli planujemy zostawić psa w hotelu, powinniśmy przygotować go do dłuższej rozłąki, może być to czas stresujący i dla nas, i dla psa.
Kwestia kwarantanny i socjalizacji to temat dość złożony. Z jednej strony mówimy o zdrowiu szczeniaka, a z drugiej strony o jego właściwym rozwoju psychicznym i emocjonalnym, ponieważ weterynarze zalecają kwarantannę po szczepieniach w trosce o zdrowie i życie szczeniaków. Behawioryści natomiast zachęcają do socjalizowania szczeniaków w trosce o prawidłowy rozwój wewnętrzny. Niestety nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to pytanie. Kogo słuchać i jak postępować ze szczeniakiem w pierwszych tygodniach w nowym domu?
Niewątpliwie wzbudza zaufanie u każdego psa. Przyczyn może być kilka: wydaje odgłos podobny do szczenięcego piszczenia, brzmi jak ofiara noszona w zębach lub jej dźwięk jest wyjątkowy i nie kojarzy się psu z żadnym innym, który słyszy na co dzień. Nie dla każdego psa piszcząca zabawka będzie jednak dobrym pomysłem.
Końcowe tygodnie ciąży to czas, w którym większość przyszłych rodziców nie może się doczekać kiedy po raz pierwszy zobaczą swoje dziecko. Warto chwilę zastanowić się nad tym jak przygotować naszego psa na moment, w którym w domu pojawi się ktoś nowy.
W zasadzie każdy pies prędzej czy później nauczy się załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. Od nas, ludzi, zależeć będzie jak szybko to nastąpi. Oto kilka praktycznych porad dla osób, które chcą by szczeniak załapał jak najszybciej o co chodzi z toaletą na zewnątrz.
Kiedy szczeniak trafia do nowego domu potrzebne mu są przede wszystkim spokój i towarzystwo. Nie oznacza to, że musimy być w domu non-stop, ale jeśli pies zaraz po przeprowadzce do nas, ma przez kilka godzin dziennie przebywać sam, na pewno odbije się to niekorzystnie na jego psychice.