wróć... Labrador Denver wspiera personel medyczny w walce z Covid-19
Psy nie tylko wykrywają zarażenie koronawirusem, ale też pomagają w jego leczeniu, wspierając personel pracujący z chorymi na Covid-19. Na razie to nowatorski projekt, który realizowany jest w jednym z wielkopolskich szpitali.
W szpitalu w Jarocinie pracuje pies – terapeuta. To Denver, Labrador Retriever, który był wyszkolony do wspierania weteranów wojennych, zmagających się z zespołem stresu pourazowego, a tymczasem wspiera te osoby, które na co dzień leczą – czyli lekarzy i pielęgniarki. Personel, zaangażowany w opiekę nad osobami, które najciężej przechodzą Covid-19, może się odstresować w przerwach od pracy. Pomaga w tym właśnie Denver. Wszystko to dzieje się w ramach unikatowego programu „Pies na stres”.
Jego trzeba dotknąć. Pies się poddaje temu dotykowi
Labrador Retriever to jedna z ras częściej wykorzystywanych w dogoterapii. Jest w tych psach coś takiego co sprawia, że człowiek zapomina o wszystkim co go denerwuje. – Pies terapeutyczny to taki pies, którego można dotknąć – mówił na antenie Radia Szczecin dr n. med. Maciej Naskręt ze szpitala w Jarocinie – Ba! Jego trzeba dotknąć. Pies się poddaje temu dotykowi i choć dzieje się to w jego strefie intymnej czyli okolicach uszu, łap, brzucha, to ma się świadomość, że on też czerpie z tego przyjemność.
Wieść o tym, że w szpitalu jest pies – terapeuta bardzo szybko się rozniosła i obecnie dr Naskręt musi organizować także grafik dla Denvera, w którym jest ustalone na który oddział ma się udać.
Magdalena Krzywotulska , psycholog kliniczny i psycholog zwierząt, wyraziła na antenie Radia Szczecin nadzieję na to, że w niedalekiej przyszłości na wielu oddziałach szpitalnych będą pracowali psi terapeuci, bo, jak pokazuje praktyka, obecność psa pomaga nie tylko w redukowaniu stresu personelu, ale też w leczeniu wielu chorób.
(BKJ)