Zdrowie psów
Zdrowie

Zdrowie

Zdrowie
SNP (ISAG 2020) czyli genetyczny „odcisk palca” twojego psa!

Genomia oferuje badania genetyczne nową metodą, dzięki której w łatwy sposób można będzie nie tylko potwierdzić pochodzenie swojego psa, ale także sprawdzać pod względem konkretnych genów całe populacje, co ułatwi hodowanie zdrowszych psów. Metoda jest dostępna dla każdego.

BKJ
2024-08-08
Zdrowie
Brachycefaliczny zespół niedrożności dróg oddechowych

Brachycephalic Obstruction Airway Syndrome (BOAS)
Brachycefaliczny zespół niedrożności dróg oddechowych

Co to jest :
Termin „brachycefaliczny” oznacza krótki nos i odnosi się do psów z krótkimi pyskami, nosami . „Brachy” oznacza krótki, a „cefaliczny” oznacza głowę. Gardło i drogi oddechowe u psów brachycefalicznych często są niewymiarowe lub spłaszczone. Tkanki miękkie głowy nie są proporcjonalne do skróconego charakteru czaszki, a nadmiar tkanek ma tendencję do zwiększania oporu przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe (nozdrza, zatoki, gardło i krtań).

Redakcja
2024-02-12
Zdrowie
Wnętrostwo u psów

Zdrowy samiec musi mieć oba jądra w mosznie. Jeśli ich tam nie ma lub ma tylko jedno, nazywa się go wnętrem. Najczęściej spotykane jest wnętrostwo jednostronne. Problemy dotyczą częściej psów ras miniaturowych i małych, ale mogą się zdarzyć także u ras olbrzymich. Skąd biorą się te problemy i jak im zaradzić?

BKJ
2023-08-10
Zdrowie
Grypa typu H5N1. Uwaga na surowe mięso

Kilka zespołów ekspertów badało przypadki ptasiej grypy u kotów. Nie da się postawić stuprocentowej diagnozy, ale wiele wskazuje na to, że nie ma ogniska zakażeń kot-kot. Zwierzęta domowe zaraziły się, prawdopodobnie, po zjedzeniu surowego mięsa. Warto wziąć to pod uwagę, ponieważ ten typ wirusa, drogą pokarmową, atakował wcześniej psy.

BKJ
2023-07-04
Zdrowie
Ptasia grypa u kotów. Czy psy są bezpieczne?

W poniedziałkowym (26.06.23) komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii poinformowano, że badania w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach potwierdziły, że w 9 na 11 badanych próbek pobranych od chorych kotów z Lublina i Poznania, potwierdzono obecność wirusa grypy H5N1. Sytuacja jest monitorowana przez lekarzy weterynarii. Właścicielom kotów zaleca się środki ostrożności i izolację swoich podopiecznych. Co z psami? Na razie nie ma powodów do obaw, ale ta grypa kiedyś atakowała też psy.

BKJ
2023-06-26
Zdrowie
Choroby weneryczne u psów

U psów nie występują choroby, które przenoszone są tylko drogą płciową. Są jednak takie, którymi psy mogą się w ten sposób zarazić i są one groźne nie tylko dla dorosłych osobników, ale także dla szczeniąt. W naszym klimacie należy zwrócić uwagę na brucelozę i herpeswirozę.

BKJ
2023-06-19
Zdrowie
Choroba lokomocyjna u psa

Nawet co piąty pies może mieć problem z podróżowaniem samochodem. Zazwyczaj dolegliwości lokomocyjne zdarzają się u psów młodych, ale mogą dotykać też starsze osobniki, a złe doświadczenia związane z podróżowaniem często powodują lęk.

BKJ
2023-04-28
Zdrowie
Ciąża urojona

Ciąża urojona zwana jest także ciążą nerwową lub laktomanią. Dla właścicieli suk stanowić może duży problem. W stadach wilków i dzikich psów jej występowanie było jednak uzasadnione. Jeśli objawy ciąży urojonej wystąpią u naszej suki, najlepiej wybrać się do lekarza weterynarii.

BKJ
2023-01-13
Zdrowie
Czy sprzedaż leków dla psów na Allegro jest legalna?

Popularna platforma sprzedażowa w Polsce ma w swojej ofercie również leki bez recepty (OTC) dla zwierząt. Jest to możliwe po dostosowaniu serwisu do nowych regulacji w tym zakresie. Dla psów dostępnych jest ponad tysiąc pozycji. I choć może to budzić pewne kontrowersje, sprzedaż odbywa się zgodnie z prawem.

BKJ
2022-11-04
Zdrowie
Brytyjski Kennel Club przeciw kopiowaniu uszu

Kolejny już raz brytyjski Kennel Club apeluje o zaprzestanie kopiowania uszu u psów. Choć zabrania tego prawo to problem w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii nadal istnieje. Dotyczy on głównie psów sprowadzanych, ale nie tylko.

BKJ
2022-07-14
Zdrowie
Pomoc weterynaryjna dla psa na polu walki

Żołnierze sił zbrojnych RP biorą udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy psu na polu walki. Chodzi o MWD - Military Working Dog czyli Wojskowego Psa Pracującego. Uczestnikami kursu (17-20 maja 2022 w Łodzi) są instruktorzy z Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego oraz żołnierze korpusu osobowego weterynarii Sił Zbrojnych RP.

BKJ
2022-05-19
Zdrowie
Rzucawka poporodowa – czy można jej uniknąć?

Rzucawka poporodowa zwana inaczej tężyczką to choroba występująca u suk. Najczęściej dochodzi do niej między drugim, a trzecim tygodniem po porodzie u suk małych ras, ale zdarza się, że występuje także u większych psów i to nawet przed porodem.

BKJ
2022-04-06
Zdrowie
Świąteczne niebezpieczeństwo dla psów

Święta to czas rodzinnych spotkań, smacznego jedzenia, a także odpoczynku. Nasze rozluźnienie może okazać się niebezpieczne dla psa, na którego czeka wiele pokus. I nie chodzi tu tylko o kolorową choinkę, którą może na siebie przewrócić. Większość psów świąteczne drzewko zostawia w spokoju. Większym zagrożeniem są nasze smakołyki, a zwłaszcza czekolada.

BKJ
2021-12-22
Zdrowie
Zbadaj sierść psa i dowiedz się co mu dolega. Nowa polska rewolucyjna metoda

Wystarczy pobrać próbkę sierści psa, wysłać ją do laboratorium i czekać na wynik. Badanie EHAA sprawdzi poziom makro- i mikroelementów oraz pierwiastków toksycznych. Da odpowiedź na pytanie o przyczyny różnych dolegliwości, np. problemów z płodnością.

BKJ
2021-11-16
Zdrowie
Kokcydioza – choroba jelit wywołana przez pierwotniaka

Kokcydioza groźna jest szczególnie dla młodych psów. Mogą na nią chorować także osobniki dorosłe, a jeśli nie zostaną odizolowane od innych, choroba szybko się rozprzestrzeni. Odpowiednie leki i dieta, a także higiena mogą powstrzymać chorobę.

BKJ
2021-11-04
Zdrowie
Jak się przygotować na wizytę u weterynarza? Jakie informacje mu przekazać?

Szczepienia i odrobaczenia to niestety nie jedyny powód naszych wizyt u lekarza weterynarii. Zdarza się także, że musimy z psem udać się na nieplanowaną wizytę nagłą. Czy można się do niej przygotować? Jak rozmawiać z weterynarzem aby nas dobrze zrozumiał i pomógł psu?

BKJ
2021-10-20
Zdrowie
Skręt żołądka u psa

To przypadłość, która może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Rzadko udaje się uratować psa, któremu skręcił się żołądek. Można jednak zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Najczęściej dotyka psów ras dużych i olbrzymich.

BKJ
2021-08-13
Zdrowie
Wilczy pazur – kiedy trzeba go usunąć?

Zazwyczaj psy mają po 18 palców, po pięć w każdej przedniej łapie i po cztery w każdej tylnej. Ale nie zawsze… zdarza się, że w tylnych łapach pojawiają się dodatkowe, tzw. wilcze pazury. Czy zawsze trzeba je usuwać?

BKJ
2021-08-10
Zdrowie
Odrobaczanie – co trzeba wiedzieć?

Odrobaczanie to inaczej zwalczanie pasożytów wewnętrznych, takich jak nicienie, tasiemce i pierwotniaki. Należy to robić nie tylko regularnie, ale także w odpowiedni sposób.

 

BKJ
2021-07-29
Zdrowie
Wścieklizna – objawy, przebieg, zapobieganie

Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa ssaków, występująca niemal na całym świecie. Szczepienie przeciwko tej chorobie jest jedynym prawnie wymaganym szczepieniem psów w Polsce.

BKJ
2021-07-19
Zdrowie
Higiena uszu psa

Jedne są stojące, inne opadające. Są krótkie i długie. Bywają owłosione na zewnątrz i w środku. Psie uszy, bez względu, na wygląd i rozmiar, muszą być czyste, aby nie rozwinęła się poważna choroba.

BKJ
2021-07-09
Zdrowie
Nosówka – atakuje głównie psy młode i osłabione, jest śmiertelna

Nosówka stanowi obok parwowirozy największe zagrożenie spośród chorób wirusowych psów. W Europie występuje od XVIII wieku. Aby jej zapobiec należy psy szczepić i trzymać w dobrych warunkach.

BKJ
2021-05-21
Zdrowie
Dysplazja stawów biodrowych

Dysplazja stawów biodrowych nie jest chorobą, do końca, poznaną. Niestety bardzo trudno jest zlecić takie badania, które zapewnią hodowcę, a przy tym i nabywcę szczeniaka, że w przyszłości pies będzie wolny od tej choroby.

BKJ
2021-05-07
Zdrowie
Parwowiroza – śmiertelne zagrożenie zwłaszcza dla młodych psów

Wielu właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy z tego, że młody, nieszczepiony (lub niezaszczepiony wszystkimi dawkami) szczeniak poza własnym podwórkiem jest narażony na śmiertelne niebezpieczeństwo. 

BKJ
2021-04-12
Zdrowie
Jaki kaganiec wybrać?

Kaganiec należy do akcesoriów, z reguły przez psy, nielubianych. Są jednak takie sytuacje, w których wydaje się być niezbędny. Warto zatem wiedzieć jaki kaganiec wybrać.

BKJ
2021-03-22
Zdrowie
Alergia u psa

Może spotkać każdego psa, niemal w każdym wieku. Początkowo trudno zauważyć jej objawy, później ważne jest, żeby dobrze ją zdiagnozować i pomóc pupilowi.

BKJ
2021-02-25
Zdrowie
Brak apetytu u psa

Pies nie je. Większość właścicieli od razu jest zmartwiona. W wielu przypadkach słusznie. Chwilowy brak apetytu zazwyczaj nie oznacza niczego złego.

BKJ
2021-02-02
Zdrowie
Jak dbać o zdrowie psa?

Zazwyczaj kiedy odbieramy psa z hodowli, nasz pupil ma 8 tygodni lub nieco więcej. Jest wówczas przynajmniej raz zaszczepiony (przeciwko chorobom zakaźnym) i zazwyczaj dwa razy odrobaczony. Jak później zadbać o jego zdrowie?

BKJ
2020-12-21
Zdrowie
Kiedy kąpiemy psa?

Szczenię po tym jak trafi do naszego domu nie musi być od razu wykąpane. Często słyszy się, że szczeniaka należy wykąpać aby zmyć z niego zapach hodowli (matki i rodzeństwa) co jest mitem. 

BKJ
2020-12-21