wróć... Psy na granicy
Na co dzień słyszy się i czyta głównie o bohaterskich wyczynach i profesjonalizmie psów policyjnych. Ostatnio zrobiło się głośno także o czterech owczarkach z policji, które służą na granicy polsko – białoruskiej. Nie należy jednak zapominać, że nie tylko w czasie kryzysu migracyjnego, granic strzegą także psy służbowe Straży Granicznej.
Jest ich 250. Zakup psów odbywa się w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu. Tam psy są sprawdzane przez funkcjonariuszy i pracowników z Zakładu Kynologii OS SSG w Lubaniu. Komisja złożona m.in. z lekarzy weterynarii, instruktorów i wykładowców z zakresu tresury psów szczegółowo sprawdza kondycję psów oraz ich predyspozycje do służby. Pod uwagę brany jest wiek zwierzęcia, jego budowa, stan zdrowia oraz wyniki testów predyspozycji psychicznych i fizycznych. Do szkolenia kwalifikowane są psy w wieku od 12 do 24 miesięcy.
W Straży Granicznej pełni obecnie służbę ponad 250 czworonożnych funkcjonariuszy. Dominują Owczarki Niemieckie (ponad 60%) oraz Owczarki Belgijskie (prawie 30%). Formacja podczas zakupów nie koncentruje się na jednej rasie. Ciągle wprowadzane są do służby nowe rasy psów. Kadra instruktorska z OSS SG w Lubaniu podkreśla, że to nie rasa, ale predyspozycje danego zwierzęcia są najważniejsze. Stąd w SG służą pojedynczy przedstawiciele niektórych ras, m.in. Terier Walijski, Jack Russel Terrier, Parson Russel Terrier, Chodsky Pes, Płochacz Niemiecki i Jagdterrier. Kilka lat temu do służby trafiły Owczarki Holenderskie, które mają doskonałe predyspozycje i świetnie sprawdzają się również jako psy specjalne.
Tylko w Straży Granicznej pełnią służbę psy wyszkolone do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni, które zgodnie z przepisami z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego mogą być wykorzystane w kontroli bezpieczeństwa pod kątem wyszukiwania niebezpiecznych materiałów i przedmiotów.
(BKJ)
foto ilustracyjne: suka HEKSA fot. Straż Graniczna