Łączy nas pies - Wnętrostwo u psów
Wnętrostwo u psów

wróć... Wnętrostwo u psów

Zdrowy samiec musi mieć oba jądra w mosznie. Jeśli ich tam nie ma lub ma tylko jedno, nazywa się go wnętrem. Najczęściej spotykane jest wnętrostwo jednostronne. Problemy dotyczą częściej psów ras miniaturowych i małych, ale mogą się zdarzyć także u ras olbrzymich. Skąd biorą się te problemy i jak im zaradzić?

W życiu płodowym psa (samca) jądra znajdują się w jamie brzusznej w okolicach nerek. Zdarza się, że znajdą się w mosznie jeszcze przed porodem, ale nie powinno być powodem do niepokoju, jeśli u kilkotygodniowych szczeniąt nie są wyczuwalne. Zazwyczaj szczenięta opuszczają hodowlę w wieku 8-12 tygodni. Jeśli wówczas lekarz weterynarii lub doświadczony sędzia kynologiczny nie wyczuje jąder w mosznie, nabywca psa powinien być o tym poinformowany (poprzez wpis do umowy kupna/sprzedaży w obu jej egzemplarzach). Nowy właściciel powinien konsultować się z lekarzem weterynarii i w razie konieczności podjąć leczenie farmakologiczne. Medycyna weterynaryjna rozwija się i dostępne są obecnie metody leczenia, dzięki którym jądra znajdują drogę do moszny. Nie można jednak przegapić ostatecznego terminu na podanie tych środków. Półroczny pies bez jądra pozostanie wnętrem do końca życia (leczenie należy zacząć wcześniej, dlatego wizyt u lekarza nie należy odkładać).

Statystycznie problem wnętrostwa dotyczy częściej psów ras mniejszych (do 9 kilogramów masy ciała), ale u kilku większych ras również odnotowano większą liczbę przypadków: Bokser, Buldog Angielski, Siberian Husky czy Pudel Królewski.
Naukowcy są przekonani, że to wada genetyczna, a konkretnie poligeniczna (warunkowana przez wiele genów), stąd jej wykluczenie nie jest łatwe. Nie podlega dyskusji fakt, że psy, u których stwierdzono wnętrostwo powinny być eliminowane z dalszej hodowli. Kolejnym krokiem powinna być kastracja. Jest ona istotna z dwóch powodów. Pierwszy z nich to bezpieczeństwo kolejnych pokoleń. Wnętr obustronny jest całkowicie bezpłodny, ale pies z jednym jądrem produkuje plemniki i mógłby stać się ojcem szczeniąt (niechciane krycia w hodowlach zdarzają się). Drugi z powodów to zdrowie psa, którego ten problem dotknął.
Jądra są chłodzone w mosznie w sposób naturalny. Pozostawanie ich pod powłokami brzusznymi lub w kanale pachwinowym powoduje ich przerost, a także znacznie większe ryzyko nowotworu. Z kastracją należy jednak poczekać do osiągnięcia dojrzałości płciowej. Z doświadczeń lekarzy weterynarii wynika bowiem, że psy, którym usuwa się jądra zbyt wcześnie nie rozwijają się prawidłowo.

Pamiętaj!

Jeżeli szczenię z twojej hodowli jest już gotowe do zmiany domu, ale jedno lub oba jądra nie znajdują się w mosznie – poinformuj o tym nabywcę pisemnie i zaleć kontrole u lekarza weterynarii.
Jeżeli chcesz nabyć szczenię, które nie ma jądra w mosznie, skonsultuj się z weterynarzem. Badanie przed zakupem może pomóc w rozwianiu twoich wątpliwości i dzięki niemu dowiesz się jakie są możliwości leczenia.

(BKJ)
fot. Flickr