wróć... Skręt żołądka u psa
To przypadłość, która może w bardzo krótkim czasie doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Rzadko udaje się uratować psa, któremu skręcił się żołądek. Można jednak zminimalizować ryzyko jego wystąpienia. Najczęściej dotyka psów ras dużych i olbrzymich.
fot. Nathalie Spehner
Skręt żołądka to stan, w którym wypełniony pokarmem, płynem lub gazem żołądek obraca się wokół własnej osi. Jego zawartość jest w nim wówczas zablokowana i nie może dostać się do kolejnych odcinków układu pokarmowego. Żołądek wzdyma się, powodując ucisk i niedokrwienie innych narządów psa. Dochodzi zazwyczaj do utraty przytomności i śmierci.
Jedynym ratunkiem dla psa jest natychmiastowa operacja, ale nawet ona daje zaledwie 50% szans na powrót do pełnej sprawności.
-
bezskuteczna próba wymiotowania
-
ślinotok
-
problemy z oddychaniem
-
wzdęty brzuch
-
zmiana koloru błon śluzowych na jasny
-
podenerwowanie i osłabienie
Wystąpienie większości lub wszystkich tych objawów u psa oznacza konieczność nagłej interwencji u lekarza weterynarii.
Skręt żołądka może wystąpić u każdego psa, bez względu na wielkość, rasę i wiek. Jednak najczęściej zdarza się u psów dużych i starszych, zazwyczaj tych, które karmione są raz dziennie. Zauważono, że szczególnie podatne na tę przypadłość są Dogi Niemieckie, Bernardyny, Berneńskie Psy Pasterskie, Owczarki Niemieckie, Retrievery, Malamuty, Dobermany, a także wszystkie wyżły.
Psy szczególnie narażone na skręt żołądka powinny dostawać pokarm w mniejszych porcjach dwa lub trzy razy dziennie. Bezpośrednio przed posiłkiem, jak i zaraz po nim nie powinny zażywać dużej dawki ruchu. Szczenię dużej rasy należy przyzwyczajać do tego, że przez godzinę po posiłku odpoczywa. Nie jest to łatwe do pogodzenia z nauką czystości. Jedna z zasad tej nauki mówi, że po posiłku należy wyprowadzić szczenię na spacer aby załatwiło potrzebę fizjologiczną. Jeśli zauważymy, że pies nauczy się już podstaw czystości, spróbujmy młodego osobnika przyzwyczaić do tego, żeby po posiłku przez godzinę odpoczywał na swoim posłaniu. W późniejszych miesiącach i latach życia będzie o to dużo łatwiej z dorosłym psem dużej rasy. Zmniejszymy w ten sposób ryzyko wystąpienia skrętu żołądka.
Psy jedzące łapczywie, pochłaniają wraz z karmą dużą ilość powietrza. To zwiększa ryzyko wystąpienia skrętu. W takich przypadkach należy stosować miski spowalniające jedzenie.
U psów pracujących stosowany jest również zabieg profilaktyczny, polegający na przyszyciu ściany żołądka w taki sposób by zapobiec skręceniu. Nie jest to stuprocentowe zabezpieczenie przed skrętem, jednak znacząco ogranicza jego ryzyko.
(BKJ)