wróć... Kiedy kąpiemy psa?
Szczenię po tym jak trafi do naszego domu nie musi być od razu wykąpane. Często słyszy się, że szczeniaka należy wykąpać aby zmyć z niego zapach hodowli (matki i rodzeństwa) co jest mitem. Jeśli szczenię nie jest brudne, nie wytarzało się w czymś brzydko pachnącym, z kąpielą można poczekać.
Bezpośrednio po zmianie domu, kąpiel może osłabić odporność psa. Zdecydowanie częściej powinny być kąpane psy długowłose, zwłaszcza te, których włos wymaga pielęgnacji (np. Maltańczyki i Yorkshire Terriery). Psy krótkowłose kąpiel mogą brać rzadziej (w razie potrzeby). Niektóre osobniki z krótką sierścią pozbywają się brzydkiego zapachu dość szybko. Jeśli podczas spaceru nasz pupil wytarza się w padlinie, prawdopodobieństwo, że do wieczora zapach się ulotni jest dość małe i wizyta w łazience będzie koniecznością. Zdarza się jednak, że mniej intensywne zapachy neutralizowane są szybciej.
Kąpiele u długowłosych psów powinny być, tak jak inne aspekty, związane z pielęgnacją włosa, konsultowane ze specjalistami, np. z groomerami.
Warto się do nich dobrze przygotować, zwłaszcza wtedy kiedy rozważamy z naszym Maltańczykiem, Yorkiem lub innym długowłosym psem, udział w wystawie psów rasowych. W takim przypadku groomer podpowie nam jak zadbać o włos i jakich kosmetyków używać.
W przypadku psów mniej wymagających, powinniśmy udać się do sklepu zoologicznego i wybrać szampon. Można zacząć od kosmetyków dla szczeniąt (są z reguły delikatniejsze i nie powodują problemów skórnych). Jeśli po użyciu takiego szamponu sierść naszego psa wygląda dobrze, pozbyliśmy się zabrudzeń i brzydkiego zapachu, nie ma powodu by zmieniać go na inny kosmetyk.
Psa powinniśmy kąpać w łazience: w wannie, brodziku lub w misce. Jeśli to pierwsza kąpiel szczenięcia warto użyć miski. Z pierwszą kąpielą nie należy się śpieszyć, ale też lepiej zbyt długo nie czekać. Jeśli przyzwyczaimy psa do tego zabiegu w pierwszych pięciu miesiącach życia, będzie nam później dużo łatwiej go przeprowadzać.
Psa myjemy pod bieżącą wodą, najlepiej przy użyciu baterii prysznicowej. Temperaturę należy ustawić, sprawdzając czy woda nie jest zbyt gorąca lub za zimna, polewając własną dłoń. Jeśli czujemy, że jest ciepła ale nie parzy, wówczas możemy użyć jej do mycia psa. Po namoczeniu całego ciała zwierzęcia, nanosimy niedużą ilość szamponu, sprawdzając czy wystarczająco się pieni. Przy nakładaniu szamponu uważajmy na to by nie dostał się do oczu i uszu. Następnie spłukujemy pianę ciepłą (niezbyt gorącą) wodą. Ważne jest to by dokładnie wysuszyć psa. Psy długowłose suszymy suszarką, najlepiej niegorącym a letnim powietrzem. Psy z krótką sierścią należy dokładnie wytrzeć ręcznikiem. Pamiętać należy o tym, że najlepiej kąpać psa wieczorem, po ostatnim spacerze. Ważne jest aby przez kilka godzin po kąpieli nie wychodził na dwór. Jeśli wykąpiemy go późnym wieczorem, pies będzie mógł wyjść na zewnątrz po kilkugodzinnym śnie. Wiele psów bezpośrednio po kąpieli i powierzchownym suszeniu biega po mieszkaniu. Nasz pupil może wtedy zachowywać się jak szalony i próbować wycierać się o wszystko. Nie powinno nas to niepokoić. To normalne. Po całkowitym wyschnięciu jego zachowanie wróci do normy.
(BKJ)