Alergia u psa
Alergia u psa

wróć... Alergia u psa

Może spotkać każdego psa, niemal w każdym wieku. Początkowo trudno zauważyć jej objawy, później ważne jest, żeby dobrze ją zdiagnozować i pomóc pupilowi.

Alergia u psów, podobnie ja u ludzi, to odpowiedź organizmu na nietolerowane przez niego substancje reakcją chorobową. U alergików układ odpornościowy nie działa prawidłowo. Przyswojenie lub kontakt z pewną substancją objawia się u takich psów reakcją alergiczną.

Rodzaje alergii u psów:
  • Alergia pokarmowa czyli nietolerancja pokarmowa
    Może być poważnym problemem, ponieważ pies nie toleruje pewnych substancji (zazwyczaj białek) i wyeliminowanie ich z diety może prowadzić do niedoborów w organizmie.
    Jak można pomóc?
    Stosując karmy hipoalergiczne.
  • Alergia pasożytnicza
    Powodują ją substancje uwalniane przez pasożyty żywiące się krwią psa, np. pchły i roztocza
    Jak można pomóc?
    Najlepiej zastosować środki odstraszające pasożyty zewnętrzne. Doradzi lekarz weterynarii.

  • Alergia środowiskowa
    Mówimy o niej kiedy organizm psa źle reaguje na substancje unoszące się w powietrzu (pyłki niektórych traw lub środki czystości).
    Jak można pomóc? Można zastosować środki odczulające. Należy wyeliminować środki chemiczne, na które pies jest uczulony.

  • Alergia kontaktowa
    Wywoływana jest przez kontakt skóry psa z uczulającymi tworzywami lub substancjami. Mogą to być obroże przeciwpchelne i przeciwkleszczowe, ale też zwykłe obroże do smyczy a nawet metalowa miska.
    Jak można pomóc? Należy wyeliminować z otoczenia psa przedmioty, które wywołują reakcję alergiczną. W przypadku środków przeciwpasożytniczych należy skontaktować się z lekarzem weterynarii aby znaleźć  odpowiedni zamiennik.





     

Objawy alergii u psa

Świąd objawiający się drapaniem poszczególnych części ciała
Opuchlizna, zaczerwienienie
Wypadanie sierści
Wilgotne, czerwone i ciepłe miejsca na skórze
Biegunka
Wymioty
Zmiany zachowania (agresja, lękliwość itp.)

Drapanie może, choć nie musi, być objawem alergii

Test śródskórny

Każdy niepokojący nas objaw powinien być konsultowany z lekarzem weterynarii. Podczas wizyt należy informować lekarza o składzie karmy. Być może zaistnieje konieczność eliminacji poszczególnych składników. Lekarz może tez zlecić wykonanie szczegółowych badań takich jak badanie krwi lub testy śródskórne.

Pamiętajmy, że alergia u psa może wystąpić praktycznie w każdym momencie jego życia. Statystycznie najwięcej alergii zaczyna się u psów między drugim a trzecim rokiem życia, ale może się zdarzyć także u psów w wieku podeszłym. Diagnostykę i leczenie należy zacząć jak najwcześniej, oszczędzimy w ten sposób psu cierpienia i szybciej poprawimy jego komfort życia.

(BKJ)