wróć... SNP (ISAG 2020) czyli genetyczny „odcisk palca” twojego psa!
Genomia oferuje badania genetyczne nową metodą, dzięki której w łatwy sposób można będzie nie tylko potwierdzić pochodzenie swojego psa, ale także sprawdzać pod względem konkretnych genów całe populacje, co ułatwi hodowanie zdrowszych psów. Metoda jest dostępna dla każdego.
Nowa rekomendacja badań ISAG 2020 została opublikowana przez Międzynarodowe Towarzystwo Genetyki Zwierząt (International Society for Animal Genetics, ISAG) w lutym 2020 roku. Nowy profil DNA Premium SNP otwiera nowe możliwości, które są szczególnie interesujące dla hodowców, ponieważ ma potencjał oceny heterozygotyczności genetycznej rasy, linii, a także poszczególnych psów, co umożliwia zachowanie zdrowej puli genów. Możliwe jest również sprawdzenie, jak genetycznie spokrewnione lub odległe są pies i suka przed ich skojarzeniem.
Profil DNA to genetyczny odcisk palca twojego psa. Jest to jednoznaczna identyfikacja zwierzęcia, której nie można manipulować ani zniszczyć i która pozostaje niezmieniona przez całe jego życie.
Wiele laboratoriów oferuje badania starą metodą STR (ISAG 2006), którą charakteryzuje oznaczanie 22 markerów. W ISAG 2020 markerów jest 230! Przy badaniu pochodzenia dokładność nowej metody wynosi 99,99%! Nie ma konieczności pobierania próbki od matki przy potwierdzaniu ojcostwa i na odwrót, nie trzeba mieć próbki od ojca by potwierdzić pochodzenie ze strony matki. Jest to duże ułatwienie dla hodowców, ale także niesie ze sobą oszczędności.
Nowa metoda, oferowana przez laboratorium Genomia to zdecydowanie zmiana jakości w badaniach genetycznych.
SNP (Single Nucleotide Polymorphisms):
SNP to zmiana jednego nukleotydu w sekwencji DNA.
Na przykład, w danej pozycji DNA, zamiast adeniny (A) może występować cytozyna (C).
STR (Short Tandem Repeats):
STR to sekwencje DNA składające się z krótkich motywów (zazwyczaj 2-6 nukleotydów), które powtarzają się tandemowo.
Liczba powtórzeń tych motywów może być różna między różnymi osobnikami. Na przykład, sekwencja "GATA" może powtarzać się 8 razy u jednej osoby i 12 razy u innej.
(BKJ)
Artykuł zawiera informację handlową