Klasy i grupy wystawowe
Klasy i grupy wystawowe

wróć... Klasy i grupy wystawowe

Początkujący hodowcy czy też osoby, które hodowcami nie są, ale chcą wystawiać swoje psy rasowe, zastanawiają się czym są klasy i grupy wystawowe. Wyjaśniamy to!

Odpowiedzi na nasuwające się pytania można znaleźć w Regulaminie Wystaw Psów Rasowych OSPR Kennel Club.

Paragraf 12, w którym czytamy o formularzu zgłoszeniowym wyjaśnia nam, że powinniśmy do niego wpisać grupę, w której będzie wystawiany nasz pies, zgodną z klasyfikacją Klubu. OSPR KC opiera się na klasyfikacji najstarszego kynologicznego klubu świata czyli brytyjskiego Kennel Clubu. Brytyjczycy przyjęli podział na siedem grup (Polski KC dopisał do tego grupę ósmą, w której są rasy niesklasyfikowane). W polskiej klasyfikacji każda grupa otrzymała swój numer, tak by można prezentować je po kolei, a zatem osiem grup klasyfikacji polskiego KC prezentuje się następująco:

-Grupa I „myśliwskie”

 -Grupa II „gończe i charty”

 -Grupa III „owczarki i psy pasterskie”

 -Grupa IV „teriery”

 -Grupa V „psy do towarzystwa”

 -Grupa VI „użytkowe”

 -Grupa VII „pracujące”

 -Grupa VIII „niesklasyfikowane”

Chętni mogą się zapoznać ze szczegółowym spisem ras na stronie Klubu.

Jeśli posiadamy Labradora, zostanie on wystawiony w grupie I, Beagle w grupie II, Owczarek Niemiecki w grupie III, Jack Russell Terrier w grupie IV, Mops w grupie V, Shih-Tzu w grupie VI, Rottweiler w grupie VII a American Bully w grupie VIII. Właściciele Buldogów Francuskich i Angielskich, powinni zwrócić uwagę na umaszczenie swoich pupili. Jeśli ich Buldogi mają kolory standardowe (dopuszczone we wzorcu brytyjskiego KC) psy zostaną wystawione w grupie VI. Jeśli natomiast jest to umaszczenie niestandardowe (np. niebieskie lub czarne u Buldoga Angielskiego) pies będzie wystawiony w grupie VIII.

Shih-Tzu wystawiane są w grupie VI fot. Tomasz Żmuda

Kwestię grup już wyjaśniliśmy. Teraz klasy. W regulaminie szczegółowo określa to paragraf 15:

a) Klasa Baby, wiek od 3 do 6 miesięcy

b) Klasa Szczeniąt, wiek od 6 do 9 miesięcy

c) Klasa Młodzieży, wiek od 9 do 18 miesięcy

d) Klasa Pośrednia, wiek od 15 do 24 miesięcy

e) Klasa Otwarta, wiek powyżej 18 miesięcy

f) Klasa Użytkowa, dla psów pracujących

g) Klasa Championów, dla psów z tytułem championa

h) Klasa Weteranów, wiek powyżej 8 lat

Początkujący wystawcy często zadają pytania dotyczące udziału psów w konkurencjach finałowych. Klasa Baby i Szczeniąt (lub Puppy) ma własną konkurencję finałową - Best in Show Baby/Puppy.
Klasa Młodzieży (inaczej Junior) także ma własną konkurencję finałową – Best in Show Junior. Psy z pozostałych klas (od pośredniej do weteranów) mogą się zakwalifikować do Best in Group czyli konkurencji finałowych dla ośmiu poszczególnych grup, a zwycięzcy tych konkurencji do Best in Show. A zatem psy wystawiane w klasach Baby, Szczeniąt i Młodzieży nie biorą udział w konkurencjach Best in Group i w głównym Best in Show. W przypadku niektórych wystaw Zarząd OSPR KC może zdecydować o tym, że psy ras niesklasyfikowanych (grupa VIII) kończą konkurencję na Best in Group VIII, nie kwalifikując się do głównego Besta, który pozostaje otwarty wyłącznie dla zwycięzców siedmiu grup według klasyfikacji brytyjskiego KC.

Nagrodzeni w konkurencji Best in Show fot. Tomasz Żmuda

Czy w poszczególnych grupach i klasach ocenianie psów czymś się różni?

Zasadniczo nie. Psy bardzo młode (Baby i Szczenięta) z reguły nie prezentują się płynnie w ringu (choć zdarzają się wyjątki). Psy ras miniaturowych i małych a także wiele szczeniąt prezentuje się na stoliku, natomiast większe psy na podłożu ringu. Więcej o prezentacji psa dowiecie się z tego artykułu.

Regulamin określa także oceny w klasach młodszych i starszych. I tak psy z klas Baby i Szczeniąt mogą otrzymać ocenę:

a) wybitnie obiecującą

b) obiecującą

c) mało obiecującą

a uzyskanie którejkolwiek z tych ocen nie umożliwia zdobycia uprawnień hodowlanych, ponieważ psy przed dziewiątym miesiącem życia są zbyt młode na to by sędzia decydował o ich przydatności do hodowli. Oceny z klas od Młodzieży przez Pośrednią i Otwartą brane są pod uwagę do uprawnień hodowlanych (psy z klas Użytkowej i Championów już takie oceny wcześniej otrzymały, natomiast psy wystawiane w Klasie Weteranów są już z reguły w wieku poprodukcyjnym).
Uzyskanie oceny doskonałej w przypadku psa i bardzo dobrej lub doskonałej w przypadku suki umożliwia wpis uprawnień hodowlanych w rodowodzie (chyba, że w danej rasie wymagane są jeszcze jakieś badania, np. pod kątem dysplazji stawów biodrowych).

(BKJ)