Komplikacje związane z porodem suki
Komplikacje związane z porodem

wróć... Komplikacje związane z porodem

Tak jak w przypadku ludzi, tak i u psów poród wiąże się z ryzykiem komplikacji, wystąpieniem chorób lub wad szczeniąt. Większość suk rodzi bez problemów, zdarzają się też takie porody gdzie nasza pomoc lub interwencja lekarza weterynarii będzie konieczna.

Ważne jest abyśmy o każdym niepokojącym nas objawie w trakcie i po porodzie informowali lekarza weterynarii. Jeśli przerwy między odejściem wód płodowych a kolejnymi rodzącymi się szczeniakami są dłuższe niż dwie godziny, należy skontaktować się z lecznicą i stosować do zaleceń weterynarza. Problemem może być także brak mleka u suki lub też tężyczka poporodowa czyli nagły spadek poziomu wapnia i fosforu objawiający się sztywnieniem ciała suki. Jest to choroba śmiertelnie niebezpieczna dla psa, dlatego po zauważeniu pierwszych objawów, należy, jak najszybciej, udać się z suką do lecznicy. Także krwawe wypływy z dróg rodnych suki, po porodzie, są niebezpiecznym objawem, o którym trzeba poinformować lekarza. Pamiętajmy, że suka wydala po porodzie pozostałości zawartości macicy, czyli tzw. lochię. Nie każda zatem substancja nieprzypominająca kału, która wydostaje się na zewnątrz to powód do obaw. Aby nie wpaść niepotrzebnie w panikę, warto swoje wątpliwości konsultować z doświadczonymi hodowcami lub lekarzem weterynarii. Przy kolejnym porodzie naszej suki i kolejnym okresie odchowu szczeniąt, będziemy już bardziej doświadczeni i spokojniejsi.

Zdarzają się sytuacje, w których problemy okołoporodowe wpływają na kondycję szczeniąt. Konieczna jest wówczas fachowa pomoc.

Hodowca powinien przez pierwsze trzy tygodnie po porodzie codziennie kontrolować sutki suki aby sprawdzać czy nie doszło do ich zapalenia. Powinny być miękkie i mieć temperaturę ciała. Jeśli jeden lub kilka z nich są twarde, nabrzmiałe i gorące to znak, że doszło do zapalenia i trzeba z suką udać się do lekarza weterynarii.
Brak mleka u suki to poważny problem. Bardzo trudno jest odchować szczenięta jeśli ich matka nie może wykarmić miotu. Pół biedy gdy mamy w pobliżu inną karmiącą sukę. Jeśli nie ma możliwości by oseski karmiła mamka, należy być przygotowanym na kilkadziesiąt nieprzespanych nocy. O tym jak należy sztucznie wykarmić szczenięta w tym artykule .

(BKJ)

Czytaj także
Cesarskie cięcie u psów – zabieg ratujący życie

Wyróżnia się dwa typy zabiegów cesarskiego cięcia: planowane i interwencyjne. Naturalne rozwiązanie porodu jest najlepsze zarówno dla suki jak i dla szczeniąt, ale należy pamiętać o tym, że nie zawsze jest możliwe. Wówczas z pomocą przychodzi chirurg i wykonuje zabieg ratujący życie.

Hodowla
BKJ
2023-01-25
Rzucawka poporodowa – czy można jej uniknąć?

Rzucawka poporodowa zwana inaczej tężyczką to choroba występująca u suk. Najczęściej dochodzi do niej między drugim, a trzecim tygodniem po porodzie u suk małych ras, ale zdarza się, że występuje także u większych psów i to nawet przed porodem.

Zdrowie
BKJ
2022-04-06
W jakiej temperaturze powinny przebywać szczenięta po porodzie?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć podając jedną liczbę wyrażoną w stopniach Celsjusza, która będzie złotym środkiem. To jak ciepło powinno być w kojcu zależy przede wszystkim od rasy utrzymywanych tam psów i od tego do jakich temperatur przyzwyczajona jest suka, która jest matką miotu. Jeśli suka nie żyje i sami wychowujemy miot mamy utrudnione zadanie.

Hodowla
BKJ
2022-01-18
Sztuczne karmienie szczeniąt

Zdarzają się sytuacje kiedy suka nie może wykarmić swojego miotu. Niekiedy jest to związane z chorobą po porodzie, brakiem pokarmu. Zdarza się także, że suka padnie lub nie wybudzi się po zabiegu cesarskiego cięcia. 

Żywienie
BKJ
2020-12-29
Przygotowania do porodu

Zbliżający się poród u naszej suki to bardzo nerwowy czas, zarówno dla niej jak i dla nas. Jeśli nie mamy doświadczenia stres jest większy, choć nawet doświadczonym hodowcom trudno jest całkowicie zachować spokój.

Hodowla
BKJ
2020-12-29
Poród

Są suki, które rodzą bez problemu i bez pomocy człowieka. Są i takie, którym hodowca musi pomóc, jeszcze innym jest potrzebna pomoc lekarza weterynarii. 

Hodowla
BKJ
2020-12-29
Komplikacje związane z porodem

Tak jak w przypadku ludzi, tak i u psów poród wiąże się z ryzykiem komplikacji, wystąpieniem chorób lub wad szczeniąt. Większość suk rodzi bez problemów, zdarzają się też takie porody gdzie nasza pomoc lub interwencja lekarza weterynarii będzie konieczna.

Hodowla
BKJ
2020-12-29
Odchowanie szczeniąt

Szczęśliwe zakończenie porodu to tak naprawdę dopiero początek. Niekiedy odchowanie szczeniąt nie nastręcza problemów. Innym razem będziemy bardzo zapracowani.

Hodowla
BKJ
2020-12-23