Żywienie psów po sterylizacji
Żywienie psów po sterylizacji

wróć... Żywienie psów po sterylizacji

Wielu właścicieli psów decyduje się na zabieg sterylizacji swojego podopiecznego. Ta decyzja niesie za sobą wiele zdrowotnych korzyści dla zwierzęcia, ale jednocześnie wymusza na opiekunie wprowadzenie odpowiedniej diety, tak by pies zachował odpowiednią kondycję i zdrowy wygląd.

Kastracja – kiedy i dlaczego należy ja przeprowadzić?

Kastracja psów i sterylizacja suk (wiele osób używa sformułowań kastracja i sterylizacja zamiennie i tak będzie również w tym artykule) są konieczne, aby uzyskać pewność, że nasi podopieczni nie zapadną na choroby układu rozrodczego. Zwłaszcza suczki są narażone na wiele groźnych schorzeń, np. ropomacicze czy nowotwory gruczołów mlecznych. Samcom może się natomiast przydarzyć nowotwór jądra. Sterylizacja eliminuje także wiele problemów związanych z popędem płciowym, u suk kończą się cieczki, psy przestają interesować się innymi sukami w taki sposób jak to robiły przed kastracją. Sterylizacja eliminuje także ryzyko niechcianych ciąż, przyczynia się do zmniejszenia liczby bezdomnych psów. Niesie zatem za sobą wiele korzyści, przy bardzo małym ryzyku wystąpienia objawów niepożądanych. Zabieg jest bowiem przeprowadzany w znieczuleniu, psy nie czują zatem bólu i w zdecydowanej większości przypadków nie ma związanych z nim komplikacji.

Sterylizacja – koniec problemów i początek innej diety

Kilka miesięcy po sterylizacji opiekunowie psów zauważają pozytywne jej skutki. Ci, którzy nie zmienili diety bezpośrednio po zabiegu, po kilku miesiącach mogą również zaobserwować nadwagę u swojego pupila. Aby jej uniknąć, należy już kilka dni po sterylizacji, ale niezbyt szybko, a raczej stopniowo zmieniać dietę psa.
Dlaczego jest to konieczne?

Przede wszystkim dlatego, że hormony płciowe przestają już regulować metabolizm zwierzęcia. Oznacza to, mniej więcej tyle, że pies nie „spala” już tylu kalorii ile spalał posiadając wszystkie narządy.

Brak odpowiedniej diety może się skończyć skrajną otyłością wysterylizowanego psa fot. Flickr

Jaką karmę wybrać da kastrata?

Dobrej jakości sucha karma dla dorosłych psów ras małych zawiera 28% białka. Odpowiednia karma dla psów po sterylizacji już tylko 21% białka. Po zabiegu najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże dobrać odpowiednią karmę. Można również poprosić o radę bardziej doświadczonych właścicieli psów lub hodowców. Wielu osobom wydaje się, że hodowcy swoich psów nie sterylizują, a to niekoniecznie musi być prawda. Część z nich, faktycznie, przekazuje starsze psy, na podstawie umów adopcyjnych osobom, które nie mogą sobie pozwolić na zakup rasowego czworonoga. Często jednak przed adopcją kastrują psy. Są i tacy hodowcy, którzy zapewniają psom emeryturę u siebie, na miejscu i także poddają je zabiegom – unikają w ten sposób wielu konfliktów, niechcianych ciąż i chorób.

Karma musi mieć mniejszą zawartość białka i mniejszą kaloryczność niż karmy bytowe dla dorosłych psów. 3400 kcal/kg to odpowiednia kaloryczność karmy dla psów sterylizowanych. Ważne jest aby naszego podopiecznego przestawiać na nowy pokarm stopniowo. Producenci przekazują zazwyczaj informacje o tym jaką dawkę dzienną karmy należy wyznaczać psu w odniesieniu do idealnej wagi. Jeśli nasz pupil ma wagę prawidłową, można stosować proponowaną przez producenta dawkę normalną, jeśli musi trochę „zrzucić” należy stosować dawkę jaką podaje producent dla psów otyłych lub, jeśli nie ma takiej informacji, zmniejszyć o 5-10% dawkę normalną.

Jeśli nasz pupil jest przyzwyczajony do karmy bytowej i zjada ją chętnie, pomniejszamy jej dzienną porcję i podajemy analogiczną procentową zawartość nowej, dietetycznej karmy.

Przykładowo:
Nasz pies powinien ważyć maksymalnie 7 kilogramów, ale po sterylizacji waży 8,5 kg (to dość duża nadwaga jak na małą rasę). Dotychczas dostawał codziennie 110 g karmy bytowej (taką ilość podawał producent). Kupiliśmy karmę dla kastratów i producent proponuje podawanie naszemu psu 80 g dziennie. Pomniejszamy porcję dotychczasową o ok.10% (czyli ze 110g na 100, a dodajemy ok. 10% nowej karmy czyli 8 g) i tak codziennie odejmujemy kolejne 10-12 g a dodajemy 8 g nowej karmy. Po ok. 10 dniach nie podajemy już starej karmy, zostajemy natomiast przy 80 g nowej, niskokalorycznej.

Kila miesięcy stosowania karmy niskokalorycznej dobrej jakości powinno przynieść dobre efekty widoczne gołym okiem i na wyświetlaczu wagi. Warto przy tym pamiętać, że najważniejsza jest konsekwencja czyli podawanie wyliczonych porcji o stałych porach. Nie należy dokarmiać psa tłustymi smakołykami, między posiłkami. Dieta jest istotna, ale…

Liczy się także ruch

Wiele psów po sterylizacji staje się kanapowcami. Tylko od właściciela zależy czy im na to pozwoli. Kastracja nie zabiera psom chęci do zabaw. Zmieniająca się gospodarka hormonalna może jednak nie prowokować ich do zwiększonej aktywności fizycznej. Nadal jednak są bardzo przywiązane do właściciela i chcą spędzać z nim dużo czasu, a to oznacza, że prowokowane przez niego do aktywności, będą zażywały odpowiednią ilość ruchu, co pomoże im zachować odpowiednią linię i prawidłową masę ciała.

(BKJ)

Zdjęcie główne: fot. Jorge Zapata