wróć... Jaką miskę dla psa wybrać?
Jeśli już wiemy, że w naszym domu zamieszka pies, powinniśmy przygotować dla niego wyprawkę. Jednym z ważniejszych akcesoriów jest psia miska. Na co należy zwrócić uwagę kiedy zastanawiamy się którą z nich wybrać?
fot. Chris Benson/unsplash.com
Dużo zależy od rasy naszego nowego podopiecznego. Dobrze jest zapytać hodowcę o to jaki typ miski najlepiej sprawdza się u niego. W przypadku psów ras dużych i olbrzymich najlepszym wyborem są miski na stojaku. Dużemu psu łatwiej jest pobierać z nich karmę i wodę. Poza tym miska na podwyższeniu może obniżać ryzyko wystąpienia skrętu żołądka (oczywiście większe znaczenie ma odpowiednia dieta i brak wysiłku po jedzeniu), choć zarówno wśród naukowców, lekarzy weterynarii jak i hodowców nie brakuje osób, które uważają, że wysokość z której pies pobiera pokarm nie ma przy tej przypadłości znaczenia.
Wielkość miski powinna być dostosowana do wielkości psa. Przedstawiciele najmniejszych ras potrzebują misek o pojemności ok. 0,3 l, największe psy korzystają z misek o pojemności ponad 4,5 l. Szczeniętom, o których wiemy, że zdecydowanie zwiększą swoją masę, a przy tym i wysokość możemy na czas dorastania kupić miskę mniejszą. Warto jednak pamiętać o tym by na ten czas nie kupować produktów o niskiej wytrzymałości. Miski plastikowe nie sprawdzają się w przypadku psów dużych ras. Nawet jeśli nasz pupil nie ma imponujących rozmiarów również warto się zastanowić nad tym czy nie lepiej wybrać miskę metalową, ceramiczną lub z innego bardziej wytrzymałego tworzywa (ostatnio modne są miski z włókna bambusowego). Plastikowe naczynia szybko się rysują i pokrywają kamieniem. Wadą misek metalowych jest to, że są dość głośne (przy uderzaniu o podłoże, a także kiedy odbijają się o nie krokiety suchej karmy), może to powodować lękliwość u niektórych psów.
Właścicielom psów ras bardzo aktywnych i energicznych, np. terrierów zaleca się zazwyczaj kupowanie produktów tańszych kiedy pies jest w młodym wieku, ponieważ może niszczyć legowiska i zabawki. Ta zasada nie sprawdza się w przypadku misek. Kupno taniej miski plastikowej bardzo aktywnemu szczenięciu skończy się tym, że w okresie wymiany zębów, naczynie będzie pogryzione, a kawałki plastiku będą stanowiły zagrożenie dla młodego psa. Miska metalowa oprze się zębom terriera, nie zostanie pogryziona na kawałki i nie powinna u psa z tej grupy powodować lękliwości.
Jeżeli zdecydujemy się na produkt metalowy, warto wybrać miskę z gumowym podłożem. Upewnijmy się wcześniej czy guma nie zostanie przez naszego psa oderwana od miski.
Naczynia ceramiczne mają tę zaletę, że się nie przewracają i nie hałasują (są cięższe), krokiety suchej karmy również nie powinny wydawać dźwięków, które spowodują lek u psa. Niestety takie miski łatwo się tłuką. Jeżeli mamy psa aktywnego lub więcej psów w domu, może dojść do przepychanki, która skończy się stłuczeniem miski i prawdopodobnymi skaleczeniami zwierząt.
Przy wyborze miski powinniśmy zwrócić uwagę także na to by łatwo można było ją umyć. Najlepiej zapytać sprzedawcę o to czy naczynie można myć w zmywarce. Pamiętajmy, że nawet miska na wodę musi być regularnie myta, ponieważ odkładają się na jej dnie i ściankach osady np. z piasku, które naniósł pies zanurzając w wodzie swoją kufę.
Obecnie rynek oferuje właścicielom psów wiele produktów rozwiązujących problemy psów lub ich opiekunów: miski spowalniające jedzenie, chłodzące wodę (przydatne jeśli pies dużo czasu spędza na dworze w upalne dni), poidła, karmidła – w tym karmidła automatyczne. Przed ich zakupem warto zapoznać się z opiniami na temat produktu i zadać sprzedawcy pytania o stosowanie, czyszczenie i wytrzymałość.
(BKJ)