Ranking wystawowy i ranking aktywności – na czym polegają?
Ranking wystawowy i ranking aktywności – na czym polegają?

wróć... Ranking wystawowy i ranking aktywności – na czym polegają?

Od tego roku OSPR Kennel Club wprowadził nowy regulamin wystaw psów rasowych. Psy oceniane są podobnie jak w Wielkiej Brytanii. Pierwsza wystawa (Międzynarodowa w Expo Łódź) już się w tym systemie odbyła. Wraz ze zmianą regulaminu pojawiły się dwa rankingi. Zapytaliśmy członków Zarządu Klubu jaki jest ich cel.

Nowy system sędziowania jest inny niż ten, który znaliśmy do tej pory. Psom nie są przyznawane oceny ani certyfikaty na Championa. - Jest podobnie jak w Wielkiej Brytanii – wyjaśnia Prezes Zarządu OSPR KC Marta Czech – Sędzia kynologiczny nie przyznaje ocen, ale sprawdza czy pies posiada wady, kierując się oczywiście wzorcem rasy. Jeśli pies odpowiada standardowi rasy, jest porównywany z innymi, najpierw w swojej klasie i w swojej rasie, a później najlepsze psy sędziowie porównują w konkurencjach „Best in…” z innymi psami.

Jak zdobyć tytuł Championa?

To pytanie nasuwa się samo kiedy przeczyta się informację o tym, że nie są przyznawane certyfikaty. - Został wprowadzony ranking wystawowy – wyjaśnia Sekretarz Zarządu OSPR KC Tomasz Marczewski – Każdy pies, który w swojej klasie jest wyżej od konkurenta dostaje o jeden punkt więcej, maksymalnie cztery. Przechodząc dalej i, w kolejnych konkurencjach, pokonując kolejne psy, może zyskać tyle punktów ile pies, którego pokonał. Te punkty zapisywane są w rankingu. Zgromadzenie odpowiedniej ich liczby daje możliwość ubiegania się o tytuł Championa.

Tomasz Marczewski wyjaśnił także, że nawet jeśli w danej rasie nie ma dużej konkurencji, pies ma szanse na zdobycie większej liczby punktów. - W przypadku braku konkurencji, kiedy sędzia widzi, że ma do czynienia z naprawdę dobrym psem, może mu podwyższyć liczbę punktów (do dwóch). A później pies ma szansę na pokonanie pozostałych konkurentów z innych ras.
Warto również zwrócić uwagę na to, że uczestnicy wystaw, którzy zgromadzili certyfikaty na Championa w starym systemie, mają szansę na zdobycie tytułów, zarówno Championa Młodzieżowego jak i uzyskanie dorosłego championatu.

- Wprowadzone są regulacje przejściowe – zaznacza Tomasz Marczewski – psy, które zgromadziły certyfikaty w poprzednim systemie, ale nie miały jeszcze wystarczającej ich liczby, muszą teraz zgromadzić odpowiednią liczbę punktów, które uprawniają do ubiegania się o poszczególne tytuły.

- System brytyjski jest inny niż te stosowane przez kluby kynologiczne w Polsce – zauważa Marta Czech – Ale nas on wyróżnia. Cieszę się, że możemy podążać za regulacjami ustanowionymi przez najstarszy kynologiczny klub świata. System punktowy jest natomiast opracowany przez naszych maltańskich partnerów z Maltese National Canine Federation.

W celu zwiększenia frekwencji na wystawach organizowanych przez OSPR KC Zarząd wprowadził jeszcze Ranking Aktywności dla Hodowców i Członków Wspierających. Punkty do niego zdobywa się za uczestnictwo w wystawie, ale też za każdego psa ze swoim przydomkiem, który został wystawiony.
- Aby uzyskać punkty do Rankingu Aktywności trzeba wziąć udział w wystawie. Bez tego rankingu się nie wygra – wyjaśnia Marta Czech – Jest osobna lista z nazwiskami osób, które nie brały udziału w wystawie, ale psy z ich hodowli zostały wystawione. Te osoby mogą wskoczyć na listę rankingową ze zgromadzonymi przez siebie punktami jeśli wezmą udział w wystawie.

Takie zasady rankingowe mobilizują i aktywizują, zdaniem Zarządu OSPR KC, wszystkich członków Klubu.
- Hodowla może być aktywna na różne sposoby – uważa Prezes Marta Czech – wiemy o tym, że są osoby, które rzadko lub, z różnych przyczyn, w ogóle nie uczestniczą w naszych wystawach, ale namawiają do tego swoich nabywców. Jeśli ktoś na wystawie w ogóle się nie pojawi to rankingu nie wygra, ale jego nazwisko z przypisanymi punktami znajduje się na liście poniżej i te punkty w danym roku mogą mu zostać „odmrożone” jeśli jednak na wystawę przyjedzie. Te osoby, które uczestniczą w wystawach również powinny robić wszystko aby jak najwięcej nabywców brało w nich udział. Często obserwuję zadowolenie hodowcy, który zajął niższe miejsce ze swoim importowanym psem, ale jest szczęśliwy, ponieważ lepszy okazał się pies z jego przydomkiem hodowlanym. I wtedy naprawdę można mówić o sukcesie hodowli, bo to inni wystawcy zaczynają pracować na przydomek hodowcy, od którego kupili psa.

Rankingi, zarówno Wystawowy jak i Aktywności dostępne są na stronie OSPR KC.

(BKJ)