Zaginiona uchwała i 500+ dla hodowcy
Zaginiona uchwała i 500+ dla hodowcy

wróć... Zaginiona uchwała i 500+ dla hodowcy

Jeśli coś znika w tajemniczych okolicznościach to jest to sprawa dla Foxa Muldera i Dany Scully, agentów Archiwum "X". Jeśli coś jednak znika nie w filmowej fikcji, ale naprawdę, na dodatek nie za Oceanem, a w Polsce to muszą się tym zająć nasze urzędy. I wygląda na to, że sprawą znikających uchwał Związku Kynologicznego w Polsce już się zajął warszawski ratusz. Mulder i Scully często będąc blisko rozwiązania, w ostatniej chwili byli zaskakiwani przez obcych. Jak będzie w sprawie znikającej uchwały?

O problemach zlikwidowanego Oddziału ZKwP w Lesznie pisaliśmy na łamach Łączy Nas Pies tutaj. Władze ZKwP postanowiły pomóc swoim hodowcom z okradzionego Oddziału, powołano Zarząd Tymczasowy, informowano o podejmowanych próbach ratowania Oddziału Leszno. Wkrótce hodowcy przekonali się o tym, że "ratowanie" polegało na tym, że Zarząd Tymczasowy zorganizował imprezę wigilijną ze środków okradzionego i upadającego Oddziału w najdroższym, zdaniem niezadowolonych hodowców, hotelu i restauracji w Kościanie (por. skan pisma - przyp. red.). Władze Naczelne ZKwP również nie zrobiły praktycznie nic by upadający Oddział ratować. Jak mówi w rozmowie z Radiem Eska przedstawiciel Związku Kynologicznego, 16 grudnia podjęto uchwałę o likwidacji Oddziału. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dla Radia Eska ZKwP udziela wypowiedzi, natomiast nasza redakcja, mimo licznych prób kontaktu w różnych sprawach (z reguły z trudnymi pytaniami) tylko raz otrzymała odpowiedź, w której poinformowano nas o przekazaniu pytań Zarządowi Głównemu. I od tego czasu cisza.
Wracając jednak do uchwały, o której mówiło i pisało na swoich stronach Radio Eska, opierając się na informacjach przekazanych przez Związek to nigdzie takiej uchwały nie ma, nie jest opublikowana. Członkowie byłego już Oddziału w Lesznie domagają się nawet unieważnienia Nadzwyczajnego Zjazdu Delegatów z 16.12.2023 roku. Uważają, że Zarząd Tymczasowy nie chciał ratowania Oddziału w Lesznie, a utworzenia nowego Oddziału w Kościanie. Ostatecznie ta jednostka nie powstanie. Wydaje się że presja hodowców i szum medialny w sprawie Leszna spowodował odstąpienie od tego pomysłu. Gdzie zniknęła uchwała z 16.12? Tego nie wie nikt i trzeba śledczych pokroju agentów Archiwum X by ją znaleźć. Czy była opublikowana? Jeśli tak to dlaczego ją zdjęto? I dlaczego Zarząd w rozmowie z mediami powołuje się na coś co nie jest opublikowane? Być może dowiedzielibyśmy się tego, że Zjazd Delegatów nie ma obowiązku publikowania uchwał, ale do tego by taką wiedzę posiąść, musimy otrzymywać odpowiedzi na zadawane przez nas pytania Zarządowi Głównemu.

Co ciekawe 16.12 ub. r. Zarząd Główny podjął mnóstwo za pewne ważnych i niezbędnych dla hodowców decyzji, np. o tym, że oddziały powinny zakupić czytniki kodów kreskowych (notabene są w Polsce kluby hodowców sporo młodsze od ZKwP i przez ZKwP nieuznawane i szykanowane, które takie czytniki posiadają już od wielu lat!). Jedną z uchwał, którą Zarząd Główny podjął 16.12 ub. r. jest też ta o podniesieniu wysokości opłat za protesty na wystawach ze 100 zł do 500 zł. Takie 500+ dla hodowcy. Genezę powstania tej zmiany opiszemy w jednej z kolejnych publikacji.
Ale o tym, że Zjazd Delegatów otrzymał wniosek do rozpatrzenia w sprawie rozwiązania Oddziału w Lesznie nikt nie napisał. Nie dziwi więc fakt, że hodowcy są rozżaleni i domagają się unieważnienia tego zjazdu.
Nie trzeba będzie wzywać agentów Archiwum X. W Polsce nadzór nad ZKwP sprawuje warszawski ratusz i jak mówi w rozmowie z naszą Redakcją rzeczniczka prasowa Urzędu M. St. Warszawy Monika Beuth, sprawa ZKwP jest tam doskonale znana: - W sprawie działalności Związku Kynologicznego w Polsce prowadzimy czynności nadzorcze, właściwie nieprzerwanie, od 2019r. W żadnym razie nie można więc powiedzieć, że sygnały w tej sprawie są lekceważone. W tym czasie w Związku istniał ostry konflikt, który doprowadził do funkcjonowania dwóch Zarządów Głównych, popieranych przez podzielone Oddziały ZKwP.  Ówczesna sytuacja doprowadziła do złożenia przez Prezydenta m.st. Warszawy wniosków nadzorczych do Sądu o uchylenie uchwał kilku kolejnych Krajowych Zjazdów Delegatów ZKwP i o ustanowienie kuratora dla Związku (odpowiednio na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 2 i art. 30 ustawy – Prawo o stowarzyszeniach). Okres dwuwładzy w Związku zakończył się w 2021 roku po uchyleniu przez Sąd niezgodnych z prawem i statutem uchwała władz ZKwP oraz po wyborze nowego (jednego) Zarządu Głównego ZKwP. 

Ostatnie wydarzenia także są pod lupą urzędników z Warszawy: - W latach 2022 -23 do organu nadzoru wpływały wnioski i informacje o działaniach władz ZKwP, podejmowanych w sprawach członkowskich oraz w sprawie Oddziału ZKwP w Olsztynie - mówi Monika Beuth - Obecnie Prezydent m.st. Warszawy prowadzi dwa postępowania nadzorcze. Jedno na podstawie anonimowego wniosku z 8 stycznia 2024r., w zakresie zarzutów pokrywających się z informacjami zawartymi w cytowanych artykułach prasowych (nasze wcześniejsze publikacje "Bezkarność+") i drugie z wniosku członków Oddziału ZKwP w Lesznie z 15 stycznia 2024r. w sprawie rozwiązania tego Oddziału. Na tym etapie, przed uzyskaniem dokumentów i wyjaśnień stron, nie możemy odnieść się do zgłaszanych zarzutów. Jednocześnie jeszcze raz podkreślam, że nie lekceważymy żadnych poważnych sygnałów, a zainteresowanie mediów przyjmujemy z pełną otwartością. 

A rozżaleni hodowcy, mają nadzieję na to, że w obliczu trwającej kampanii do wyborów samorządowych, zbliżającej się do wyborów europejskich i przyszłorocznych prezydenckich, Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podejmie właściwe kroki by sytuację w ZKwP uzdrowić.

Remigiusz Czech
Redaktor Naczelny