Pies na urlopie
Pies na urlopie

wróć... Pies na urlopie

 

Każda osoba, która podejmuje decyzję o psie, powinna przemyśleć co się stanie z pupilem podczas wakacyjnego wypoczynku. Jeszcze przed przyjazdem szczeniaka do domu brane są pod uwagę trzy opcje:

- zabieramy psa ze sobą na wakacje (nie zawsze jest to możliwe)

 

- oddajemy psa na czas urlopu pod opiekę rodziny lub znajomych

 

- umieszczamy psa w hotelu dla zwierząt

 

Każda z tych możliwości jest dobra jeśli jest odpowiednio przemyślana, dobraliśmy właściwe miejsce wypoczynku, odpowiednich opiekunów lub profesjonalny hotel.

 Co jeśli zdecydujemy się na opcję nr 1?

Zabieramy psa ze sobą. 

Wybierzmy takie miejsce, które akceptuje obecność psów. W razie wątpliwości dopytajmy właściciela ośrodka/kwatery/hotelu jakie są warunki pobytu z psem i ewentualne ograniczenia oraz dopłaty. Jeśli mamy problem z odnalezieniem miejsca noclegowego, gdzie akceptowane są zwierzęta, odnajdźmy w Internecie portale, na których są wyszukiwarki takich noclegów.

Zaplanujmy to jak będzie wyglądał nasz czas wolny. Zastanówmy się nad tym czy pies będzie towarzyszył nam przez cały czas, czy będzie możliwość pozostawienia go w pokoju lub domku. Sprawdźmy czy z miejsc, które planujemy odwiedzić, takie jak plaże, kąpieliska czy parki narodowe, można korzystać wraz z psem. To istotne, unikniemy w ten sposób rozczarowań. Bądźmy przygotowani również na nagłe zmiany planów: zawsze może się okazać, że psa nie będzie można gdzieś zostawić samego albo plaża jest czasowo zamknięta dla psów.

Przemyślmy również transport. Naajlepiej własnym autem, ale nie zawsze jest to możliwe. Przy urlopach zagranicznych i podróży samolotem, stres dla dorosłego psa jest dość duży, wówczas najlepiej by został w domu.

Urlop z psimi przyjaciółmi może dostarczyć wielu miłych wspomnień fot. Adobe Stock

 Jeśli wybierzemy opcję nr 2…

Oddajemy psa do rodziny lub znajomych.

Tymczasowi opiekunowie powinni być odpowiedzialni. Muszą znać psa, a pies musi ich akceptować. Dobrze jest zaproponować opiekunom możliwość przeniesienia się do naszego mieszkania na czas urlopu. Pies u siebie będzie się czuł bardziej komfortowo. Warto także znaleźć zastępstwo gdyby u tymczasowych opiekunów wydarzyła się jakaś awaryjna sytuacja. Trudno będzie nam wrócić z urlopu zagranicznego jeśli na przykład opiekunka naszego psa trafi do szpitala. Wówczas najlepiej byłoby gdyby przejął go ktoś zaufany na miejscu.

Osobom, którym powierzymy czworonoga należy przekazać wszystkie konieczne zalecenia, zaopatrzyć w zapas karmy, smakołyków, ewentualnych leków, książeczkę zdrowia i kontakt do lekarza weterynarii.

W przypadku opcji numer 3

Hotel dla psów.

Wybierzmy miejsce, któremu zaufamy, a nie takie, w którym jest najtaniej. Popytajmy znajomych, poszukajmy opinii w Internecie na temat danego hotelu. Upewnijmy się odpowiednio wcześnie, że miejsce dla naszego pupila jest zarezerwowane. Zapytajmy o ewentualną wizytę zapoznawczą z opiekunami w hotelu i o to w co pies będzie musiał być wyposażony na czas pobytu. Czytajmy dokładnie umowę z hotelem i na bieżąco dopytujmy o punkty, które są dla nas nie do końca jasne.

 Kiedy nie planować urlopu?

Nie wyjeżdżajmy kiedy trafił do nas szczeniak. Dopóki nie podrośnie i nie przyzwyczai się do nowej rodziny i nowego domu lepiej nie planować urlopu. Żadna z opcji jego spędzenia nie będzie dla psa odpowiednia. Zabieranie młodego psa na wczasy i z powrotem może się okazać zbyt stresujące dla niego (są oczywiście rasy, którym nie robi to różnicy, nawet w młodym wieku).

Nie planujmy również urlopu jeśli jesteśmy hodowcami, a nasza suka spodziewa się w najbliższym czasie szczeniąt.

(BKJ)