wróć... Ograniczenia dla organizacji ochrony zwierząt?
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało dziś (22.03.23) w Rządowym Centrum Legislacji projekt Ustawy o szczególnych rozwiązaniach mających na celu poprawę nadzoru nad zdrowiem i ochroną zwierząt. Proponowane zmiany nie odbierają uprawnień do odbioru zwierząt organizacjom ochrony zwierząt, ale nakładają na nie dodatkowe obowiązki i pewne ograniczenia w zakresie nazewnictwa i ubioru.
Projektowane zmiany nie są kontrowersyjne dla hodowców psów rasowych i właścicieli psów. Pośrednio dotyczą ich punkty odnoszące się do interwencji, które mogą być przeprowadzane w hodowlach i gospodarstwach domowych, w których psy są utrzymywane. Do Rzecznika Praw Obywatelskich i Ministra Rolnictwa docierało wiele sygnałów o nieprawidłowym postępowaniu organizacji ochrony zwierząt. Choć jeszcze kilkanaście tygodni temu zapowiadano, że nałożone zostaną na nie poważne ograniczenia, wicepremier Henryk Kowalczyk sugerował nawet, że wejście na teren gospodarstwa będą miały tylko państwowe inspekcje, to na tak daleko idące posunięcia się nie zdecydowano. Projektowana ustawa zakłada, że organizacja, która odbiera zwierzę będzie miała obowiązek poinformować (najpóźniej następnego dnia po odbiorze) organ samorządowy o tym gdzie zwierzę się znajduje, a następnie ta organizacja lub organizacja, której zwierzę powierzono, ma obowiązek poinformować ten sam organ o ewentualnej zmianie miejsca pobytu tego zwierzęcia. Za nieprzekazanie tej informacji w ściśle określonym terminie grozi kara do nawet 10 tysięcy złotych.
Co do samej kontroli przeprowadzanej przez organizację ochrony zwierząt, projektowane przepisy doprecyzowują to, że organizacja w swoim nazewnictwie, ubiorze i okazywanych dokumentach nie może upodabniać się do instytucji państwowej lub służby mundurowej, a wejście na teren posesji może odbywać się jedynie za zgodą właściciela lub w uzasadnionych przypadkach w asyście policji.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że projekt zakłada przepisy przejściowe, a w przypadku spraw niezakończonych, po wejściu w życie projektowanych przepisów, mają być stosowane zapisy nowej ustawy, co ma, zdaniem urzędników ministerstwa, przynieść korzyści dla właścicieli odebranych zwierząt, ponieważ obecny porządek prawny, nie daje tym zwierzętom należytej ochrony po odbiorze i jak zauważa autor projektu, w wielu sytuacjach niemożliwe jest ustalenie gdzie odebrane zwierzę znajduje się kiedy konieczny jest jego zwrot. Projekt doprecyzowuje również kiedy należy zwierzę zwrócić, co zdaniem autorów uniemożliwi odkładanie tej czynności w czasie przez organizacje, które zwierzę odebrały.
22 marca jest pierwszym dniem funkcjonowania tego projektu w przestrzeni publicznej, a będzie on jeszcze konsultowany i niewykluczone są zmiany. Będziemy zatem przyglądać się tym pracom i zbierać komentarze od zainteresowanych stron.
(BKJ)