wróć... Komisja Nadzwyczajna do spraw ochrony zwierząt (NOZ)
W Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw ochrony zwierząt (NOZ). Skupia się na kwestiach związanych z dobrostanem zwierząt oraz ich ochroną. Prace komisji mogą przyczynić się do wprowadzenia nowych regulacji prawnych oraz poprawy sytuacji zwierząt w Polsce. Padły zarówno konkretne terminy jak i ogólne ramy czasowe prac nad nowym prawem.
W ostatnim czasie w Sejmie i Senacie toczy się wiele dyskusji - i tych oficjalnych na salach plenarnych i tych kuluarowych, które dotyczą zmian w prawie w zakresie ochrony prawnej zwierząt. Zakres zmian jest bardzo szeroki. Projekty ustaw, zarówno obywatelski jak i rządowy dotyczą m.in. obowiązkowego znakowania psów mikrochipami. To jednak tylko jeden z aspektów. Warto wspomnieć także o zakazie utrzymywania psów na łańcuchach, wprowadzeniu rejestru stowarzyszeń hodowców, rozdzieleniu (na poziomie stowarzyszeń) hodowców psów od hodowców kotów, a także powszechnej sterylizacji i kastracji towarzyszących zwierząt niehodowlanych. Komisja Nadzwyczajna zgromadzi opinie i uwagi od społeczeństwa w zakresie zmian proponowanych przez projekt obywatelski (druk nr 700). Wysłuchanie to odbędzie się 30 stycznia 2025 roku.
Ponadto NOZ zajmie się ważnymi kwestiami związanymi z ochroną zwierząt w Polsce.
Komisja zapoznała się także z raportem Najwyższej Izby Kontroli, która kontrolowała proces zapobiegania bezdomności zwierząt domowych i przedstawiła wyniki tej kontroli. Komisja ustaliła także, że przez najbliższe 3 miesiące (lub jeśli zajdzie potrzeba 6 miesięcy) posłowie będą mogli zgłaszać tematy, które powinny być przedyskutowane aby projekt z druku nr 700 nabrał ostatecznego kształtu i mógł być głosowany w Sejmie.
Transmisja TV
(Redakcja)