Przygotowania do porodu szczeniąt
Przygotowania do porodu

wróć... Przygotowania do porodu

Zbliżający się poród u naszej suki to bardzo nerwowy czas, zarówno dla niej jak i dla nas. Jeśli nie mamy doświadczenia stres jest większy, choć nawet doświadczonym hodowcom trudno jest całkowicie zachować spokój.

Najlepiej potwierdzić ciążę wykonując u lekarza weterynarii badania USG. Wielu lekarzy zaleca takie badanie w 24. dniu ciąży – wówczas można łatwiej określić liczbę płodów (choć część z nich może później zostać wchłonięta). Niektórzy lekarze weterynarii wykonują badania USG dopiero po 28 dniach od krycia, jeszcze inni zachęcają do tego po 42 dniach, ponieważ wtedy mogą określić czy płody rozwijają się prawidłowo. Jeśli wybierzemy weterynarza – specjalistę od rozrodu zwierząt i wykona on dwa lub trzy badania w różnym okresie ciąży, wówczas będzie mógł wyznaczyć przybliżony termin porodu. Nie zawsze 63 dni po kryciu suka będzie się szczenić. Niekiedy dzieje się to już po 56 dniach, innym razem po 60, 62 albo nawet po 65 dniach.  Znając przybliżony termin porodu łatwiej nam będzie się do niego przygotować, załatwić wszystkie inne sprawy, być może wziąć wolne w pracy.

 

 

Ważne aby w ostatnich dniach ciąży suka miała dużo spokoju we własnym domu fot. Brina Blum

Jeśli mamy potwierdzoną ciążę a od krycia minęło już około 40 dni, powinniśmy powoli zacząć podawać przyszłej matce karmę dla suk ciężarnych. Może to być również karma dla młodych szczeniąt (od 3. lub 4. tygodnia życia czyli tzw. starter). Sukom ras małych i średnich podajemy starter dla szczeniąt ras małych lub średnich. Suki ras dużych nie powinny jednak otrzymywać startera dla ras dużych a dla ras średnich (skład startera ras dużych jest odpowiedni dla szczeniąt ras dużych, ale dopiero od 4. tygodnia życia szczeniąt). Pamiętajmy, że apetyt suk szczennych od 6. tygodnia ciąży stopniowo wzrasta. Suka musi jeść więcej, a przyjdzie moment, w którym, ze względu na rosnące w jej organizmie szczenięta, nie będzie miała miejsca na dużą ilość pokarmu. Stąd najlepiej w ostatnich tygodniach ciąży, umożliwić jej stały dostęp do karmy. Właściwe żywienie suki (odpowiedni skład karmy) jest bardzo istotny, nie tylko ze względu na prawidłowy rozwój płodów, ale także z uwagi na fakt, że suka przygotowuje się do okresu laktacji. Mleko jakie będą pobierały od niej szczenięta tuż po porodzie to najbardziej życiodajna substancja – zawierająca dużą ilość odpowiednich przeciwciał, dzięki którym szczeniaki zyskują odporność do czasu pierwszego szczepienia. Po porodzie suka powinna nadal otrzymywać pokarm dla suk ciężarnych i karmiących lub odpowiednio dobraną karmę typu starter.

W ostatnich dniach przed porodem powinniśmy przygotować miejsce, w którym suka urodzi i będzie wychowywać szczenięta. Podstawowy warunek jaki musi być spełniony to taki, że w tym miejscu suka musi czuć się dobrze czyli musi być tam spokojna i bezpieczna. Najlepiej odseparować ją od innych psów, umieścić jej kojec w miejscu, do którego nie wchodzą goście. Kojec musi być odpowiednio duży i powinien być tak skonstruowany aby  łatwo było utrzymać w nim czystość. Hodowcy ras dużych montują w kojcu specjalne odbojniki zapobiegające uduszeniu młodych przez dużą, ociężałą matkę.

Od 55. dnia ciąży możemy dwa razy dziennie mierzyć suce temperaturę. Pomoże nam to ustalić kiedy pojawi się pierwsze szczenię. Temperatura ciała zdrowych psów waha się między 38.0 a 39.0 st. C, zazwyczaj jest to ok. 38.5 st. Jeśli suka w ostatniej fazie ciąży ma taką temperaturę oznacza to, że poród nie powinien nastąpić w ciągu najbliższych dwóch dób. Spadek temperatury poniżej 38 st. (na przykład 37.8 lub 37.7) oznacza, że w ciągu najbliższych 24-48 godzin powinniśmy spodziewać się szczeniąt. Na sześć godzin przed porodem, temperatura spada do 37.2 st. lub nawet 37.0 st. A potem dość szybko wzrasta do 38.0 lub więcej stopni. Mierzenie temperatury dwa razy dziennie powinno nam pozwolić na określenie pory porodu. Jeśli temperatura naszej suki spadła (37.2-37.5 st.) natomiast później zmierzyliśmy 38.0 lub więcej oznacza to, że w ciągu kilku godzin na świat powinien przyjść pierwszy szczeniak. Jeśli zauważymy skok temperatury, powinniśmy telefonicznie poinformować lecznicę weterynaryjną, w której wykonywane są zabiegi cesarskiego cięcia o naszych obawach i o wynikach jakie wskazał termometr.
Właściciele psów ras długowłosych zazwyczaj przycinają szatę suk przed porodem. Jeśli krótko po odchowie szczeniąt planujemy udział z suką w wystawach i obawiamy się, że włos nie zdąży odrosnąć, można spróbować „papilotowania” lub „gumkowania” włosów. O to jak dbać o długi włos suki w trakcie odchowu szczeniąt należy pytać doświadczonego groomera. Na pewno nie można dopuścić do sytuacji kiedy suka odchowuje szczeniaki a jej włos pozostaje długi, bez papilotów lub gumek, ponieważ może wówczas dojść do uduszenia się szczeniąt.

(BKJ)

Czytaj także
Cesarskie cięcie u psów – zabieg ratujący życie

Wyróżnia się dwa typy zabiegów cesarskiego cięcia: planowane i interwencyjne. Naturalne rozwiązanie porodu jest najlepsze zarówno dla suki jak i dla szczeniąt, ale należy pamiętać o tym, że nie zawsze jest możliwe. Wówczas z pomocą przychodzi chirurg i wykonuje zabieg ratujący życie.

Hodowla
BKJ
2023-01-25
Rzucawka poporodowa – czy można jej uniknąć?

Rzucawka poporodowa zwana inaczej tężyczką to choroba występująca u suk. Najczęściej dochodzi do niej między drugim, a trzecim tygodniem po porodzie u suk małych ras, ale zdarza się, że występuje także u większych psów i to nawet przed porodem.

Zdrowie
BKJ
2022-04-06
W jakiej temperaturze powinny przebywać szczenięta po porodzie?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć podając jedną liczbę wyrażoną w stopniach Celsjusza, która będzie złotym środkiem. To jak ciepło powinno być w kojcu zależy przede wszystkim od rasy utrzymywanych tam psów i od tego do jakich temperatur przyzwyczajona jest suka, która jest matką miotu. Jeśli suka nie żyje i sami wychowujemy miot mamy utrudnione zadanie.

Hodowla
BKJ
2022-01-18
Sztuczne karmienie szczeniąt

Zdarzają się sytuacje kiedy suka nie może wykarmić swojego miotu. Niekiedy jest to związane z chorobą po porodzie, brakiem pokarmu. Zdarza się także, że suka padnie lub nie wybudzi się po zabiegu cesarskiego cięcia. 

Żywienie
BKJ
2020-12-29
Przygotowania do porodu

Zbliżający się poród u naszej suki to bardzo nerwowy czas, zarówno dla niej jak i dla nas. Jeśli nie mamy doświadczenia stres jest większy, choć nawet doświadczonym hodowcom trudno jest całkowicie zachować spokój.

Hodowla
BKJ
2020-12-29
Poród

Są suki, które rodzą bez problemu i bez pomocy człowieka. Są i takie, którym hodowca musi pomóc, jeszcze innym jest potrzebna pomoc lekarza weterynarii. 

Hodowla
BKJ
2020-12-29
Komplikacje związane z porodem

Tak jak w przypadku ludzi, tak i u psów poród wiąże się z ryzykiem komplikacji, wystąpieniem chorób lub wad szczeniąt. Większość suk rodzi bez problemów, zdarzają się też takie porody gdzie nasza pomoc lub interwencja lekarza weterynarii będzie konieczna.

Hodowla
BKJ
2020-12-29
Odchowanie szczeniąt

Szczęśliwe zakończenie porodu to tak naprawdę dopiero początek. Niekiedy odchowanie szczeniąt nie nastręcza problemów. Innym razem będziemy bardzo zapracowani.

Hodowla
BKJ
2020-12-23